Conferința Generală. Octombrie 2020. Știri și anunțuri

Cele mai importante anunțuri din cadrul Conferinței Generale

General Conference

Toate sesiunile sunt disponibile  înregistrare pe pagina Bisericii ChurchofJesusChrist.org (sesiuni de sâmbătă, sesiuni de duminică).

Conferința Generală a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă se desfășoară anual, la fiecare șase luni. Conferința Generală din octombrie (3-4 octombrie 2020) a avut loc exclusiv în format online și a fost transmisă dintr-o încăpere mică pe teritoriul templului din Salt Lake City.

Pe această pagină sunt colectate știrile și anunțurile enunțate în cadrul Conferinței Generale.

Russell M. Nelson

Președintele Nelson în cadrul Conferinței Generale din luna octombrie: să-L lăsăm pe Dumnezeu să aibă întâietate în viața noastră, să întâmpinăm viitorul, să trăim „o nouă normalitate”.

„Dumnezeu nu iubește o rasă mai mult decât alta”, a spus Președintele Nelson, în cadrul Conferinței Generale din Octombrie 2020.

Citiți versiunea completă a articolului.

DominicanRepublic_Families_Individuals

Conducătorii îndeamnă femeile să fie o forță care să inspire credință, unitate și care va schimba lumea.

„Dumneavoastră nu sunteți doar un număr, ci sunteți puterea spirituală care schimbă lumea” –  a declarat Președintele Russell M. Nelson, în cadrul Sesiunii Generale a Femeilor.

Prima Președinție și oficiantele generale au împărtășit mesaje inspirate în timpul sesiunii femeilor din cadrul conferinței.

Citiți versiunea completă a articolului.

Profetul anunță temple noi

Russell M. Nelson, profetul și președintele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a anunțat în data de 4 octombrie 2020, în cadrul sesiunii de duminică după-amiază, planuri de construire a noi temple în întreaga lume.

• Tarawa (Kiribati)
  • Port Vila (Vanuatu)
  • Lindon (Utah)
  • Greater Guatemala City (Guatemala)
  • Sao Paulo East (Brazil)
  • Santa Cruz (Bolivia)

De când a devenit conducător al Bisericii în anul 2018, președintele Nelson a anunțat construirea a (43 + numărul de astăzi) de noi temple. Biserica lui Isus Hristos are acum (224 + numărul de astăzi) de temple anunțate, în construcție sau în funcțiune.

Guatemala Temple

Schimbări în cadrul conducerii, anunțate la Conferința Generală din octombrie 2020

În cadrul sesiunii de sâmbătă după-amiază a Conferinței Generale din luna octombrie a anului 2020, președintele Henry B. Eyring, din Prima Președinție a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a anunțat chemarea a – noi autorități ale zonei-Cei Șaptezeci și eliberarea a – autorități generale-Cei Șaptezeci și autorități ale zonei-Cei Șaptezeci.

Autoritățile generale-Cei Șaptezeci slujesc în cadrul Președinției celor Șaptezeci, președințiilor de zone și în alte funcții administrative la sediul central. Sub îndrumarea Cvorumului celor Doisprezece Apostoli, aceștia călătoresc frecvent pentru a se întâlni cu conducători ai Bisericii, misionari și membri ai Bisericii în congregațiile locale și a le preda. Aceștia au autoritatea de a sluji oriunde în lume, în timp ce autoritatea autorităților zonei-Cei Șaptezeci este, în general, limitată la zona în care slujesc.

Noile autorități ale zonei-Cei Șaptezeci

Gary K. Wilde
William B. Woahn

Ediția din luna octombrie a anului 2020 a Raportului mondial

Cea mai recentă ediție a Raportului mondial, o compilație bianuală de știri ale Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, este acum disponibilă aici, pe Redacția de știri și pe YouTube.

Ediția din luna octombrie a anului 2020 prezintă modul în care Biserica luptă împotriva COVID-19 în Brazilia, Noua Zeelandă, Filipine, Africa de Sud și în alte părți. Cei care vizionează vor vedea, de asemenea, modul în care pandemia a afectat preaslăvirea, munca misionară și slujirea apostolilor.

Cel mai nou Raport mondial trece în revistă, de asemenea, anunțurile făcute în cadrul Conferinței Generale istorice din luna aprilie a anului 2020, împreună cu cele mai recente știri despre temple.

Vizionați aceasta și multe altele mai jos, în limbile engleză și rusă.

Resurse suplimentare: Edițiile anterioare ale Raportului mondial