Președintele Nelson în cadrul Conferinței Generale din luna octombrie: să-L lăsăm pe Dumnezeu să aibă întâietate în viața noastră, să întâmpinăm viitorul, să trăim „o nouă normalitate”.

Russell M. Nelson

Să mergem înainte, să întâmpinăm viitorul cu credință, să vedem vremurile tulburi drept ocazii de a progresa spiritual și să alegem să-L lăsăm pe Dumnezeu să aibă întâietate în viața noastră. Acestea au fost câteva dintre mesajele cheie împărtășite de președintele Russell M. Nelson în cadrul celei de-a 190 a Conferințe Generale Bianuale a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă.

În timp ce președintele Nelson și-a exprimat bucuria pentru ocazia și posibilitatea de a ne aduna online pentru a participa la conferință, dânsul și-a exprimat, de asemenea, întristarea pentru toți aceia care sunt afectați de pandemia COVID-19, dezastrele naturale și alte dificultăți.

„Prin toate acestea, Tatăl nostru Ceresc și Fiul Său, Isus Hristos, ne iubesc! Le pasă de noi!”, a spus dânsul. „Ei și îngerii Lor sfinți veghează asupra noastră.”

Președintele Nelson a adăugat că, în pofida actualei tulburări din lume, putem privi viitorul cu bucurie, în timp ce ne întoarcem către Salvatorul nostru Isus Hristos.

„Haideți să nu ne învârtim roțile în gol trăind din amintiri. Adunarea lui Israel merge înainte. Domnul Isus Hristos îndrumă treburile Bisericii Sale și aceasta își va îndeplini obiectivele divine.”

Sunteți dornici să-L lăsați pe Dumnezeu să aibă întâietate în viața dumneavoastră?

În cadrul sesiunii de duminică dimineață a conferinței, președintele Nelson ne-a învățat despre adunarea lui Israel și cum este legată aceasta de dorința noastră de a-L lăsa pe Dumnezeu să aibă cea mai importantă influență în viața noastră.

„Singura modalitate de a supraviețui spiritual este să fim hotărâți să-L lăsăm pe Dumnezeu să aibă întâietate în viața noastră, să învățăm să ascultăm glasul Său și să ne folosim energia pentru a ajuta la adunarea lui Israel”, a spus dânsul.

Pe parcursul cuvântării, președintele Nelson a reiterat faptul că Dumnezeu Își iubește toți copiii și a subliniat că, în Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, rasismul nu poate fi tolerat.

„Vă asigur că situația dumneavoastră în fața lui Dumnezeu nu este determinată de culoarea pielii dumneavoastră. Să fii plăcut sau să fii respins de Dumnezeu depinde de devotamentul dumneavoastră față de Dumnezeu și poruncile Sale și nu de culoarea pielii dumneavoastră.”

Învățându-i pe sfinți să se vadă pe ei înșiși participând la adunarea copiilor lui Dumnezeu, care are loc chiar acum, președintele Nelson le-a făcut această invitație profetică:

„Pe măsură ce studiați din scripturile dumneavoastră în următoarele șase luni, vă încurajez să faceți o listă cu toate lucrurile pe care Domnul a promis că le va face pentru Israel cel de legământ … Gândiți-vă la aceste promisiuni. Discutați despre ele cu familia și prietenii dumneavoastră. Apoi, trăiți și urmăriți ca aceste promisiuni să se împlinească în propria dumneavoastră viață”.

Întâmpinați viitorul cu credință

Adresându-se femeilor și tinerelor fete cu vârsta de peste 11 ani în cadrul sesiunii femeilor, președintele Nelson și-a exprimat dragostea și aprecierea pentru tot ce au făcut ele pentru a fi eroinele de fiecare zi în aceste circumstanțe dificile. Dânsul le-a amintit, de asemenea, promisiunea Domnului că, „dacă sunteți pregătiți, nu vă va fi teamă” (Doctrină și legăminte 38:30) și le-a îndemnat pe toate să facă pașii necesari pentru a fi mai pregătite din punct de vedere temporal, spiritual și emoțional.

Dânsul a împărtășit trei principii de avut în vedere:

1. Creați locuri de adăpost.
  2. Pregătiți-vă mintea să fie credincioasă lui Dumnezeu.
  3. Nu încetați niciodată să vă pregătiți..

Președintele Nelson ne-a învățat: „Siguranța noastră supremă vine atunci când ne unim cu Tatăl Ceresc și Isus Hristos! Viața fără Dumnezeu este o viață plină de teamă. Viața cu Dumnezeu este o viață plină de pace”.

Trăiți „o nouă normalitate”

În încheiere, în cuvântarea de duminică după-amiază, președintele Nelson a confirmat că, în lumea de astăzi, deseori auzim termenul „o nouă normalitate”. Dar, dânsul i-a invitat pe ucenicii lui Isus Hristos să accepte „o nouă normalitate” care include întoarcerea inimii către Dumnezeu, pocăința zilnică, slujirea altora, păstrarea unei perspective eterne și trăirea fiecărei zile astfel încât să fie mai pregătiți să-L întâlnească pe Dumnezeu.

Președintele Nelson a anunțat planurile de a construi șase temple noi, înainte să încheie conferința cu această binecuvântare de pace:

„Vă binecuvântez să fiți plini de pacea Domnului Isus Hristos. Pacea Sa întrece orice înțelegere a muritorilor. Vă binecuvântez cu o mai mare dorință și o mai mare capacitate de a vă supune legilor lui Dumnezeu”. Dânsul a continuat: „Vă promit că, pe măsură ce veți face aceasta, veți fi foarte binecuvântați să aveți inclusiv mai mult curaj, mai multă revelație personală, mai multă armonie în căminele dumneavoastră și mai multă bucurie, chiar și în timpul incertitudinilor”.