Întrevederea Misionarilor umanitari ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă cu dna Ministru Viorica Dumbrăveanu.

Meeting with Minister

La 14 ianuarie 2020, misionarii umanitari ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, împreună cu responsabilul local pe relații cu publicul, au avut o întâlnire oficială cu Dna Viorica Dumbrăveanu (noul Ministru în cadrul Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale).

Întâlnirea a fost organizată cu suportul Asociației Obștești „HOMECARE”, un partener apropiat al Bisericii în susținerea proiectelor umanitare din domeniul sănătății. Timpul petrecut împreună cu Dna Ministru și colegii săi a fost unul cordial și productiv. Misionarii au trecut în agendă multe proiecte începute și finisate în anul 2019, focusate pe susținerea/asistența în domeniul sănătății pentru populația defavorizată din Moldova, inclusiv:

• Donarea a 1000 de scaune cu rotile;
  • Sponsorizarea unei acțiuni în legătură cu Ziua Mondială a Diabetului;
  • Instruirea a 160 de asistenți sociali;
  • Instruirea a 100 de oftalmologi și medici de familiei în identificarea și tratarea retinopatiei (legate de diabet);
  • Conectarea a circa 1000 de persoane la apă potabilă în comunele Mirnoe (Taraclia) și Vorniceni (Strășeni).

Dna Ministru și-a exprimat aprecierea pentru proiectele gestionate de Biserică și pentru eforturile acesteia la soluționarea unor probleme sociale stringente. Dna Dumbrăveanu ne-a invitat ca, în măsura posibilității, Biserica să se implice în susținerea și soluționarea problemelor persoanelor care suferă de boli mintale. Ne-am înțeles că ne vom vedea regulat cu Dna Djulieta Popescu (Secretar de Stat în domeniul asistenței sociale).

În poză de la stânga la dreapta: Viorica Dumbrăveanu, Djulieta Popescu, Sora Checketts, Elder Checketts și Serghei Covali.