Ziua Mondială de Combatere și Profilaxie a Diabetului Zaharat în Republica Moldova organizată cu suportul Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă.

World-Day-of-Diabetes

La data de 19 noiembrie 2019, în Republica Moldova a fost marcată Ziua Mondială de Combatere și Profilaxie a Diabetului Zaharat. Sponsorul principal al acestei activități a fost Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, prin organizația sa caritabilă 'Latter Day Saint Charities'.

Scopul Bisericii a fost de a spori conștientizarea cu privire la complicațiile care pot surveni de la tratarea întârziată a diabetului. Astfel, cu suportul Bisericii au fost conduse câteva mii de testări ale glucozei pentru un segment al populației cu risc sporit de diabet, pentru a identifica acele persoane care au nevoie de asistență medicală imediată.

World-Day-of-Diabetes

Testele au fost organizate pe tot teritoriul Republicii Moldova în 12 localități diferite. Au fost oferite gratuit 10 000 de teste pentru a depista nivelul de glucoză în sânge. În total, s-au supus testării 5 000 de persoane. Rezultatele testării au fost prezentate imediat.

Din cadrul Bisericii, au participat 20 de voluntari cu timp deplin. Aceștia au contribuit la organizarea evenimentului, au informat populația din cele 12 localități despre posibilitatea de a se supune gratuit testării, etc.

World-Day-of-Diabetes

Biserica a început publicarea a peste 14 000 de manuale, broșuri, flyere, postere și carduri cu scopul de a informa populația cu privire la simptomele și efectele bolii, precum și măsurile care pot fi luate pentru a micșora riscurile apariției sau progresării diabetului zaharat.