Viața profetului Joseph Smith – copilăria sa

Află mai multe despre viața remarcabilă a lui Joseph.

Joseph-Smith-Childhood-1200x675.jpg
Tânărul Joseph Smith, cel care a devenit fondatorul Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a căutat răspunsuri la întrebările sale în Biblie.

Cine a fost Joseph Smith?

Dacă ai auzit de mormoni, probabil te întrebi cine a început mormonismul. Joseph Smith jr. este poate cel mai bine cunoscut ca fiind omul prin intermediul căruia a fost fondată Biserica mormonă, numită oficial Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Dar el a fost mult mai mult decât fondatorul unei religii. El a fost un profet al lui Dumnezeu și este respectat de milioane de oameni din întreaga lume în pofida circumstanțelor sale umile.

Joseph Smith jr. s-a născut în data de 23 decembrie 1805 în Sharon, Vermont, avându-i ca părinți pe Joseph Smith sr. Și Luck Mack Smith. Joseph a avut doi frați mai mari, Alvin și Hyrum, și o soră mai mare, Sophronia. De asemenea, Joseph a avut cinci frați și surori mai mici care au trăit, pe nume Samuel, William, Katharine, Don Carlos și Lucy, și alți doi frați care au murit ca prunci (vezi Învățături ale președinților Bisericii: Joseph Smith [2007], p. 2).

Cum a fost copilăria lui Joseph Smith?

Familia Smith a avut dificultăți financiare și încercări în tinerețea lui Joseph. Tatăl lui Joseph a avut o serie de probleme financiare care a făcut să fie dificil ca el să asigure cele necesare familiei sale numeroase. Familia s-a mutat frecvent în timp ce Joseph Smith sr. a încercat să lucreze în magazine, agricultură și comerț fără prea mult succes (vezi Matthew S. Holland, „The Path to Palmyra”, Ensign, iun. 2015, p. 26-28).

Mama lui Joseph l-a descris pe tânărul Joseph ca fiind „un copil extrem de tăcut și prietenos” (Lucy Mack Smith, „Lucy Mack Smith, History, 1845”, p. 72, josephsmithpapers.org). Totuși, Joseph a avut parte de propriile încercări în copilărie. În anul 1813, atunci când avea aproximativ șapte ani, Joseph s-a îmbolnăvit în mod grav de febră tifoidă. Infecția de la boală s-a extins până la osul piciorului lui Joseph și doctorii s-au temut că vor fi nevoiți să-l amputeze. Joseph a refuzat ca piciorul lui să fie amputat și mama sa i-a implorat pe doctori să-l cruțe. Doctorii au fost de acord să încerce să îndepărteze chirurgical partea bolnavă a osului fără să amputeze (vezi Vivian M. Adams, „Joseph Smith’s Boyhood Surgery: Mercy during a «Desperate Siege»”, Ensign, iunie 2013, p. 66-69).

Chiar la această vârstă mică, Joseph a dat dovadă de mult curaj, dragoste pentru părinții săi și credință în fața unei dureri enorme. Pentru a reduce agonia unei operații fără anestezie, doctorii l-au încurajat pe Joseph să bea alcool și i-au instruit părinții să-l lege de pat. Mama sa și-a amintit că el a spus: „«Nu. . . nu voi gusta nicio picătură de alcool, nici nu voi fi legat; dar. . . doresc ca tatăl meu să stea lângă mine și, apoi, voi face ce este necesar pentru ca osul să fie îndepărtat.  Dar mamă, doresc ca tu să părăsești camera; știu că nu poți îndura să mă vezi suferind . . . Domnul mă va ajuta și voi trece peste»” (Lucy Mack Smith, „Lucy Mack Smith, History, 1844-1845”, cartea a treia, paginile 1-2, josephsmithpapers.org, punctuație standardizată). Infecția a fost curățată cu succes dar, după operație, Joseph a mers cu cârje timp de câțiva ani și a rămas cu un mic șchiopătat pentru tot restul vieții sale (vezi Învățături: Joseph Smith, p. 2).

Cine a ajuns să fie Joseph Smith?

În anul 1816, Joseph Smith sr. s-a mutat cu familia în Palmyra, New York, acolo unde a încercat din nou să fie fermier (vezi Holland, „The Path to Palmyra”, p. 27-28). Adolescentul Joseph Smith jr. și frații și surorile sale au muncit pentru a-și ajuta tatăl la fermă și nu au avut parte de prea multă educație formală. Totuși, ei au citit frecvent din sfânta Biblie ca familie (vezi „Joseph Smith and the Restoration”, mormonnewsroom.org). La aproximativ 15 ani, când Joseph a început să se întrebe cărei biserici să se alăture, el a căutat răspunsuri în Biblie (vezi Joseph Smith – Istorie 1:7-13).

Studiul Bibliei făcut de Joseph l-a determinat să se roage pentru a ști cărei biserici să se alăture. În anul 1820, oferind un răspuns la rugăciunea lui Joseph, Dumnezeu Tatăl și Isus Hristos i-au apărut într-o viziune miraculoasă. Ei i-au spus lui Joseph că el nu trebuie să se alăture niciunei bisericii aflate atunci pe pământ (vezi Joseph Smith – Istorie 1:18-20). Astăzi, mormonii consideră această viziune, numită Prima Viziune, ca fiind unul dintre evenimentele care au dus la întemeierea mormonismului.

Când a pus Joseph Smith bazele mormonismului?

Joseph a urmat sfatul lui Dumnezeu și, mai târziu, a împlinit multe lucrări mărețe și importante pentru împărăția lui Dumnezeu. La vârsta de 24 de ani, el a restaurat Biserica lui Isus Hristos pe pământ când, sub îndrumarea lui Dumnezeu, el a organizat Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Contemporanii lui Joseph au depus mărturie: „Joseph Smith, profetul și văzătorul Domnului, a făcut pentru salvarea oamenilor din această lume mai mult decât oricare alt om care a trăit în ea, cu excepția unică a lui Isus” (vezi D&L 135:3).

Cum pot afla mai multe?

Joseph Smith a fost mai mult decât fondatorul Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă. El a fost un profet al lui Dumnezeu a cărui abilitate de a îndeplini atât de multe la o vârstă atât de fragedă a fost miraculoasă. Pentru a afla mai multe despre Joseph Smith, vizitează mormon.org/ron.