Vârstnicul și sora Bednar fac tinerilor adulți invitația: „Cereți, căutați, bateți”, pentru a găsi răspunsuri la întrebările vieții

Face-to-Face-Bednar

„Vă promit că, pe măsură ce [căutați răspunsuri] cu sinceritate și consecvență, la timpul dorit de Domnul și potrivit voinței Lui, veți putea întotdeauna să găsiți răspunsuri la întrebările pe care le aveți și la grijile cu care vă confruntați în viață”, a spus vârstnicul David A. Bednar, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli.

Observația dânsului a fost făcută în cadrul unei transmisiuni în întreaga lume a evenimentului Față în față pentru tineri adulți, care s-a desfășurat duminică, 12 septembrie 2021. Însoțit de soția dânsului, Susan, vârstnicul Bednar a împărtășit mesaje concentrate asupra lui Hristos adulților cu vârste cuprinse între 18 și 30 de ani din mai mult de 13 țări. Evenimentul online și în persoană a fost transmis de la Teatrul Centrului de conferințe din orașul Salt Lake, Utah.

Face-to-Face-Bednar

Participanții au adresat vârstnicului și surorii Bednar întrebări despre aspecte personale, spirituale și emoționale ale vieții lor.

„Ce putem face pentru a înțelege voia lui Dumnezeu pentru noi și pentru viața noastră personală?”, a spus Howard Saavedra, din Utah. „Mi-am pierdut soția acum două luni din cauza cancerului și știu că întreaga noastră viață este în mâinile lui Dumnezeu.”

„Mulțumesc pentru o întrebare interesantă și foarte sensibilă”, a spus vârstnicul Bednar. „Tot felul de alte lucruri intră în viața noastră și tocmai ne-ai spus despre tragica pierdere a soției tale, care era foarte tânără… Ceea ce poate îndrepta toate lucrurile este ispășirea Salvatorului.”

Face-to-Face-Bednar

Apostolul și soția dânsului s-au concentrat asupra puterii cerești care se manifestă când tinerii adulți urmează îndemnul „Cereți, căutați, bateți” (tema transmisiunii, bazată pe Matei 7:7-8).

„Am dobândit mai multă putere pentru a-mi birui slăbiciunile”, a spus Thricia Diores, în vârstă de 19 ani, care a participat online din Devao, Filipine.

Diores a spus că, de curând, a biruit o încercare personală pentru că a fost mai atentă în timp ce a studiat din Evanghelie și în timpul rugăciunilor personale.

În conversația pe care a avut-o cu familia Bednar, Diores a explicat că a pus în practică acest principiu după ce a vizionat un eveniment mondial Față în față, cu vârstnicul Neil L. Andersen, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli, în luna iunie a anului 2021. Ea și-a adus aminte că a auzit sfatul pe care vârstnicul Andersen l-a împărtășit unei femei care dorea să-și întărească relația cu Isus Hristos și a descoperit o cale de a rezolva probleme personale.

„[Vârstnicul Andersen] a întrebat-o: «Ce înseamnă să fim atenți cu credința noastră?»”. În discuția ei cu vârstnicul și sora Bednar, Diores a spus: „Pentru mine, să fiu atentă înseamnă să-mi fac timp în mod conștient pentru a depune efortul de a realiza, în fiecare zi, aceste lucruri mici și simple care mă vor duce mai aproape de Salvatorul meu.”

„O temă a conversației noastre din această seară a fost dorința de a-L urma pe Salvatorul nostru Isus Hristos și de a învăța noi înșine lucrurile pe care El le-a propovăduit și lucrurile pe care ar trebui să le facem”, a spus vârstnicul Bednar.

„Aceasta este o experiență pe care o avem fiecare, individual, pe măsură ce venim la El și permitem sacrificiului Său ispășitor să facă parte din viața noastră”, a spus sora Bednar.

Familia Bednar a amintit, de asemenea, de lecțiile împărtășite de conducători religioși la nivel mondial în mai mult de 20 de evenimente Q&A (Întrebări și răspunsuri), desfășurate în Africa, Asia, Europa, America Latină, Pacific și Statele Unite.

„O astfel de trecere în revistă a trecutului ne poate ajuta să ne aducem aminte lucrurile pe care trebuie să ni le aducem aminte, să cugetăm asupra angajamentelor și să le înnoim și să fim mai bine pregătiți pentru ocaziile și încercările din viitor”, a spus vârstnicul Bednar.

„Trăim într-o lume și într-o perioadă care sunt foarte dificile și foarte diferite de vremurile trecute”, a spus Aitana Alapa, în vârstă de 25 de ani, din Woods Cross, Utah. „Cred că aceste evenimente sunt atât de importante pentru că ne ajută să înțelegem lucrurile pe care trebuie să le facem.”

„A simți dragostea pe care Domnul o are pentru noi, prin profeții Săi și conducătorii inspirați ai Bisericii, îmi dă un sentiment de dragoste – dragoste pe care Domnul o are pentru mine și pentru toți prietenii mei tineri adulți”, a spus CJ Madsen, de 27 de ani, din Provo, Utah.

„Ei doresc să-L urmeze pe Salvator”, a spus vârstnicul Bednar după eveniment. „Este o mare putere în unitatea faptului de a ști că tinerii din întreaga lume sunt legați împreună de acea dorință neprihănită.”

„Aș dori ca ei să plece cu sentimentul că sunt iubiți și că Salvatorul îi iubește, că fac parte dintr-o Biserică căreia îi pasă de ei și că ei pot cere, căuta și bate și pot primi răspunsuri la întrebările lor”, a spus sora Bednar.

Prezentarea video a evenimentului Față în față este disponibilă în limbile engleză și rusă.

Video în limba engleză:

Video în limba rusă