Vârstnicii Bednar și Gong discută despre cum să-i înțelegem mai bine pe musulmani

Elders-Bednar-and-Gong

În data de 19 octombrie 2021, vârstnicul David A. Bednar și vârstnicul Gerrit W. Gong, doi apostoli ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, au vorbit în cadrul Universității Brigham Young (UBY) din Provo, Utah, în timpul ultimei sesiuni a conferinței de două zile, intitulată „The Islamic World Today: Issues and Perspectives (Lumea islamică astăzi – Probleme și perspective)”. Ei au încurajat membrii Bisericii să înțeleagă mai bine asemănările și diferențele pe care le au cu cei 1.8 miliarde de credincioși ai islamului de pe pământ.

Vârstnicul David A. Bednar a spus: „Cele două credințe sunt diferite în privința multora dintre doctrinele noastre de bază, dar multe dintre valorile noastre și modurile în care punem în practică ale noastre credințe sunt asemănătoare și reflectă dragostea noastră față de Dumnezeu și de semenii noștri”. Vârstnicul Gerrit W. Gong a spus că trebuie căutată înțelegerea în mod deschis și onest, „cu recunoștință pentru faptul că suntem frați și surori care fac parte din aceeași familie umană”.

Elders-Bednar-and-Gong-Discuss

„Isus Hristos ne învață că cele două mari porunci sunt să-L iubim pe Dumnezeu și să ne iubim unul pe altul”, a spus vârstnicul Gong. „Să ne înțelegem mai bine unii pe alții ne ajută să ne iubim unii pe alții. Fie ca noi să învățăm să împărtășim și să înțelegem deschis și corect, astfel încât să ne putem întâlni cu mâinile întinse în semn de respect și bunăvoință, nu cu pumni încleștați de ignoranță sau antagonism.”

Prietenilor musulmani prezenți marți seara, vârstnicul Bednar le-a comunicat dorința sinceră a Bisericii, de „[a se alătura lor] pentru a face bine”. El s-a rugat ca „Dumnezeul lui Avraam – Dumnezeul nostru, al tuturor – să vegheze asupra fiecăruia dintre noi și să ne binecuvânteze în acest demers important și esențial”.

Elders-Bednar-and-Gong-Discuss

Cei doi apostoli au vorbit, de asemenea, despre apariția unei noi broșuri numită „Musulmani și sfinți din zilele din urmă – Crezuri, valori și stiluri de viață”. Aceasta va fi publicată în aplicația Biblioteca Evangheliei și va fi disponibilă în anul 2022. Vârstnicul Bednar a spus că documentul este rodul unor ani de muncă, inclusiv al colaborării cu imami musulmani.

Elders-Bednar-and-Gong-Discuss

Încă de la începuturile Bisericii, Joseph Smith a proclamat principii ale dialogului interconfesional și ale respectului față de cei cu crezuri diferite. Există mai multe exemple de conducători ai Bisericii care s-au întâlnit cu conducători musulmani. Printre aceștia se numără vârstnicul Gong, care s-a întâlnit cu un conducător musulman sunnit în timp ce se afla în Asia și în Oceania în anul 2019, vârstnicul Bednar, care în ultimii doi ani s-a întâlnit cu conducători din Sudan în țara lor și în Piața Templului, vârstnicul Ronald A. Rasband, care a cunoscut câțiva conducători musulmani în cadrul Forumului Interconfesional G20 din Italia, din anul 2021, și mulți alții.