Templele mormone – casele dedicate ale Domnului

Află mai multe despre templele sfinților din zilele din urmă și dedicarea templelor

templu-al-sfinților-din-zilele-din-urmă.jpg

Ce este un templu al sfinților din zilele din urmă

Sfinții din zilele din urmă (uneori numiți mormoni) cred că templul este mai mult decât o clădire frumoasă. Ei cred că templul este literalmente casa Domnului. Templul este un loc sacru în care sfinții din zilele din urmă Îl preaslăvesc pe Isus Hristos și învață de la El. Scripturile sfinților din zilele din urmă ne învață că templul este „o casă de rugăciuni, o casă de post, o casă de credință, o casă de învățătură, o casă de slavă, o casă a ordinii, o casă a lui Dumnezeu” (D&L 109:8). Pentru sfinții din zilele din urmă, templele sunt diferite de capelele obișnuite. Sfinții din zilele din urmă cred că templele sunt cele mai apropiate locuri de cer de pe pământ.

Ce se întâmplă într-un templu al sfinților din zilele din urmă?

În templu, sfinții din zilele din urmă învață despre planul lui Dumnezeu pentru copiii Săi și fac legăminte sacre sau promisiuni de a-L urma. De asemenea, în temple, sfinții din zilele din urmă înfăptuiesc rânduieli, cum ar fi botezul pentru membri decedați ai familiei care au murit fără a avea ocazia de a primi aceste rânduieli. Practica botezului pentru cei morți este menționată în Biblie (vezi 1 Corinteni 15:29). Sfinții din zilele din urmă cred, de asemenea, că, în temple, cuplurile și familiile pot fi pecetluite sau unite împreună pentru eternitate. Aceste ceremonii de pecetluire fac posibil ca relațiile de familie să continue dincolo de mormânt. Posibilitatea familiilor de a fi împreună nu doar în această viață, ci și în eternitate, este unul dintre cele mai minunate daruri promise de Evanghelia lui Isus Hristos.

Ce înseamnă dedicarea unui templu al sfinților din zilele din urmă?

Înainte ca sfinții din zilele din urmă să înceapă să folosească un templu nou, ei desfășoară o ceremonie specială de dedicare. Dedicarea templelor sfinților din zilele din urmă include, de regulă, muzică și cuvântări rostite de conducătorii Bisericii. În timpul dedicării templelor sfinților din zilele din urmă, se oferă, de asemenea, o rugăciune de dedicare de către un conducător al Bisericii. În această rugăciune, conducătorul din Biserică dedică templul pentru ca în el să se înfăptuiască lucrarea lui Dumnezeu și Îi cere lui Dumnezeu să îl binecuvânteze (vezi „Dedication” mormonnewsroom.org).

Pentru a intra într-un templu după ce este dedicat, trebuie să fii membru demn al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Totuși, înainte ca un templu al sfinților din zilele din urmă să fie dedicat, acesta este deschis publicului timp de mai multe săptămâni. De obicei, această perioadă se numește „casa deschisă”. În timpul casei deschise, publicul poate face tururi gratuite ale templului și poate afla mai multe despre lucrarea sacră și minunată care va avea loc acolo.

Cum pot afla mai multe?

Pentru a afla mai multe despre templele sfinților din zilele din urmă și în ce fel fac ele parte din planul lui Dumnezeu pentru tine și familia ta, vizitează mormon.org/ron.