Știri și anunțuri - Conferința Generală, aprilie 2021

Toate știrile și anunțurile principale privind viitoarea Conferință Generală din aprilie vor fi adăugate aici, pe măsură ce apar.

General Conference

Conferința generală a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă se desfășoară la fiecare șase luni. Conferința din aprilie 2021 (3-4 aprilie 2021) a fost transmisă doar în format digital din Piața Templului din orașul Salt Lake. A inclus mesaje de credință și speranță din partea conducătorilor Bisericii din întreaga lume.

Mai jos sunt știri cheie și anunțuri de la această conferință. Transcrierile și înregistrările video ale tuturor cuvântărilor și vorbitorilor vor fi disponibile în zilele următoare la https://www.churchofjesuschrist.org/study/general-conference?lang=ron

A fost anunțată noua președinție generală primară

Johnson-presidency

În timpul sesiunii de sâmbătă după-amiază a Conferinței Generale a Bisericii din aprilie 2021, a fost anunțată noua președinție generală primară: Sora Camille N. Johnson, Președinte (mijloc), Sora Susan H. Porter, Primul Consilier (stânga) și sora Amy Wright, al Doilea Consilier (dreapta).

Societatea Primară este o organizație pentru copiii cu vârsta cuprinsă între un an și jumătate și 11 ani inclusiv. Îi învață Evanghelia lui Isus Hristos și îi ajută să-și întărească credința.

Profetul anunță construirea a încă 20 de temple

new temples

În data de 4 aprilie, în timpul sesiunii de duminica a conferinței generale, președintele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, Russell M. Nelson, a anunțat planurile de a se construi 20 de noi temple în întreaga lume.

• Oslo, Norvegia
  • Bruxelles, Belgia
  • Viena, Austria
  • Kumasi, Ghana
  • Beira, Mozambic
  • Cape Town, Africa de Sud
  • Singapore, Republica Singapore
  • Belo Horizonte, Brazilia
  • Cali, Columbia
  • Querétaro, Mexic
  • Torreón, Mexic
  • Helena, Montana
  • Casper, Wyoming
  • Grand Junction, Colorado
  • Farmington, New Mexico
  • Burley, Idaho
  • Eugene, Oregon
  • Elko, Nevada
  • Yorba Linda, California
  • Smithfield, Utah

Pentru membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, templele sunt „casa Domnului”, cele mai sacre locuri de pe pământ. Slujirea în templu leagă familiile pentru totdeauna, îi învață scopul vieții și explică planul salvării întocmit de Dumnezeu. Frecventarea templului accentuează creșterea spirituală personală și întărește angajamentul sfinților din zilele din urmă de a urma exemplul lui Isus Hristos.