Societatea primară

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă acordă o importanță deosebită faptului de a-i învăța pe copii despre planul lui Dumnezeu și de a-i ajuta să urmeze exemplul lui Isus Hristos. Pentru a ajuta la realizarea acestui obiectiv, Biserica sponsorizează organizația Societatea Primară pentru copiii cu vârste cuprinse între 18 luni și 11 ani.

Societatea Primară este menită să suplimenteze învățăturile religioase oferite de părinți. Copiii se adună, în fiecare duminică, în timpul adunărilor de preaslăvire mormone, pentru a discuta despre doctrina Bisericii, a lua parte la activități de învățare și a cânta. Copiii de toate vârstele au ocazia de a participa la aceste adunări spunând rugăciuni, citind scripturi și rostind cuvântări pe teme din Evanghelie. Duminica, în timpul Societății Primare, copiii se adună, de asemenea, în clase mici pentru lecții desfășurate alături de alți copii de aceeași vârstă. Aceste lecții sunt predate de către membri adulți ai congregației, care sunt rugați să-și ofere de bunăvoie timpul pentru această chemare.

În prezent, sunt peste un milion de copii la Societatea Primară în întreaga lume. Societatea Primară este administrată de o președinție generală, formată în prezent din sora Joy D. Jones, sora Bonnie H. Cordon și sora Cristina B. Franco.