Slujirea președintelui Russell M. Nelson în Asia de Sud-Est, în anul 2019

Russell-M-Nelson

Din data de 17 noiembrie 2019, până în data de 21 noiembrie 2019, președintele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, Russell M. Nelson, a vizitat sfinții din zilele din urmă și alte persoane din Asia de Sud-Est. Dânsul și vârstnicul D. Todd Christofferson, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli, au slujit în Vietnam, Cambodgia, Singapore și Indonezia.

Un rezumat al vizitelor găsiți mai jos (video în limba engleză).

Hanoi și orașul Ho Chi Minh, Vietnam

În ziua de duminică, președintele Nelson a vorbit sfinților adunați în marea sală de evenimente a hotelului JW Marriott, din Hanoi, despre recunoștința dânsului față de guvern pentru privilegiul de a se aduna și a preaslăvi. Cu doar câteva zile înainte de sosirea dânsului în Vietnam, guvernul a acordat Bisericii o altă recunoaștere importantă. În data de 14 noiembrie 2019, doamna Thieu Thi Huong, membră a Comitetului pe probleme religioase din cadrul guvernului din Vietnam, a prezentat un certificat oficial care autorizează sfinții din zilele din urmă să desfășoare activități religioase în țară, în conformitate cu o nouă lege cu privire la religie promulgată în anul 2018.

În ziua de luni, președintele Nelson și vârstnicul Christofferson au vorbit cu reprezentanții media ai Bisericii despre viitorul Bisericii în Vietnam.

Phnom Penh, Cambodgia

Președintele Nelson a oferit vești bune sutelor de membri ai Bisericii adunați la Premier Centre Sen Sok din Phnom Penh. Dânsul a dezvăluit, prin pictura unui artist, cum va arăta unul dintre cele mai sacre locuri de preaslăvire ale Bisericii – Templul Phnom Penh.

Singapore

Profetul Bisericii globale a vorbit la centrul de țăruș din Bukit Timah, Singapore, în timpul unei vizite făcute națiunii de pe insulă. Președintele Nelson a spus: „Acesta nu este momentul să privim în urmă, ci este momentul să privim cu entuziasm spre viitor. Ce viitor glorios vă este pregătit!”.

Jakarta, Indonezia

Președintele Nelson s-a adresat sfinților din zilele din urmă adunați la Jakarta în cadrul adunării de devoțiune desfășurate la hotelul Ritz-Carlton. Adunarea de devoțiune a fost transmisă către toate congregațiile din țară. Dânsul s-a întâlnit, de asemenea, cu vicepreședintele Ma'ruf Amin și Zannuba Ariffah Chafsoh Rahman ‘Yenny’ Wahid, activist islamic și politician indonezian.

Mai multă informație despre slujirea președintelui Russell M. Nelson în Asia de Sud-Est, în anul 2019 găsiți aici.