Seara în familie – o tradiție mormonă

Învață despre unul dintre modurile în care sfinții din zilele din urmă petrec timp cu familiile lor

o familie împreună

Mormonii sau membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă (Biserica SZU) cred că Dumnezeu ne-a dat familii pentru a ne ajuta să devenim oamenii care El vrea ca noi să devenim. Mormonii cred că familia este rânduită de Dumnezeu și că, chiar și după ce murim, Dumnezeu vrea să fim împreună cu familiile noastre în cer. Așadar, nu este surprinzător că mormonii cred că timpul petrecut în familie trebuie să fie o prioritate aici pe pământ!

Ce este seara în familie?

Sfinții din zilele din urmă sunt sfătuiți să pună timp deoparte o seară în fiecare săptămână pentru a învăța și a se distra împreună ca familie. Acest timp se numește seara în familie. Seara în familie este o tradiție a sfinților din zilele din urmă cu o vechime de mai bine de un secol (vezi „100 de ani de seri în familie”, Liahona, apr. 2015, p. 80). De regulă, seara în familie se desfășoară lunea, dar poate fi ținută în orice seară din săptămână.

family

Ce fac familiile mormone în timpul serii în familie?

Seara în familiei este un prilej de a întări relațiile între membrii familiei. Este un moment în care relațiile dintre membrii familiilor de mormoni se întăresc. Activitățile serilor în familiei pot fi foarte simple sau foarte structurate, în funcție de cum dorește familia; lucrul cel mai important este ca familia să petreacă timp împreună și să facă ceva distractiv. În timpul serii în familie, membrilor multor familii de mormoni le place să joace jocuri, să practice activități sportive, să cânte, să le slujească altora, să servească gustări și să-și împărtășească talentele. Mormonii cred că ținerea serii în familie poate aduce sentimente de pace, unitate și dragoste într-un cămin.

Mormonii sunt creștini, iar familiile mormone cred că seara în familie este, de asemenea, un prilej în care părinții îi învață pe copiii lor despre Evanghelia lui Isus Hristos. Mormonii cred în învățătura Bibliei că părinții trebuie să-și crească copiii „în mustrarea și învățătura Domnului” (vezi Efeseni 6:4). Alte scripturi mormone ne învață că părinții trebui să-i „[învețe]… pe copiii lor să se roage și să umble în dreptate înaintea Domnului” (vezi D&L 68:28). Așadar, multe familii mormone încep și încheie fiecare seară în familie cu o rugăciune. În timpul serii în familiei, familiile studiază, de asemenea, împreună cuvântul lui Dumnezeu și discută despre întrebări sau preocupări pe care le pot avea membrii familiei despre anume subiecte ale Evangheliei.

Cum pot afla despre planul lui Dumnezeu pentru familia mea?

Ești curios să afli mai multe despre crezurile mormonilor cu privire la familii și ce dorește Dumnezeu pentru familia ta? Pentru a afla mai multe despre planul lui Dumnezeu pentru familii, vizitează mormon.org/ron.