Coronavirus COVID-19 și modificări în modul de desfășurare a adunărilor majore ale membrilor Bisericii

Începând cu 16 martie 2020, conferințele de țăruși,  ale conducătorilor și alte adunări mari în zonele Bisericii în care boala cauzată de COVID-19 reprezintă o provocare, vor fi amânate.

Large Gatherings-cedar-city

Dragi frați și surori,

Odată cu anunțul recent, în care au fost prezentate modificările privind prezența la Conferința Generală din aprilie 2020, oferim următoarele îndrumări privind adunările mari ale membrilor Bisericii.

După ce am analizat sfatul conducătorilor guvernamentali, ecleziastici și din domeniul medical din întreaga lume și am reflectat și ne-am rugat cu privire la acestea, vom amâna conferințele de țăruși și ale conducătorilor și alte adunări mari în zonele Bisericii în care boala cauzată de COVID-19 reprezintă o provocare, inclusiv în:

• zona Asia;
  • zona Nord, Asia;
  • zona Europa;
  • zona Est, Europa;
  • toate zonele din Statele Unite și Canada.

Aceste modificări temporare vor intra în vigoare în data de 16 martie 2020. Adunările mari din alte zone ale lumii pot continua în mod normal, cu excepția cazului în care se primesc alte îndrumări de la președințiile zonei, care se sfătuiesc cu conducătorii lor.

În ceea ce privește adunările de preaslăvire, activitățile și alte întâlniri săptămânale, membrii trebuie să urmeze îndrumările conducătorilor locali, care le vor primi în modul obișnuit.

Pe măsură ce această situație în continuă schimbare evoluează, vom oferi îndrumări suplimentare despre acest subiect.

Cu stimă,

Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli