Să împărtășim Evanghelia în moduri firești și naturale

Vârstnicul Dieter F. Uchtdorf

missionary_texting_invitation

Cum putem noi, în calitate de ucenici ai lui Hristos, să ne îndeplinim cel mai bine măreața însărcinare de a propovădui tuturor națiunilor Evanghelia, în timp ce ne trăim viața de zi cu zi? M-a frământat deseori această întrebare.

Anul trecut, am avut ocazia deosebită de a fi foarte implicat în activitățile misionare ale Bisericii în întreaga lume. Membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă – atât în trecut, cât și în zilele de astăzi – au răspuns cu entuziasm și bucurie la îndemnul ca „fiecare membru să fie misionar!”.

Unii dintre noi se pare că au un talent special pentru acest lucru. Ne place să fim ambasadori ai Evangheliei. Noi slujim și îndrumăm cu încredere și bucurie munca în calitate de membri misionari.

Totuși, unii dintre noi ezită mai mult.

Știu că unii dintre noi sunt mai deschiși decât alții. Este în regulă. Domnul face să fie posibil ca fiecare dintre noi, în felul propriu, să-i invite pe alții să vină și să vadă și să vină și să ajute. Apoi, Dumnezeu va îndeplini lucrarea Sa de salvare și ei vor veni și vor rămâne.

Permiteți-mi să vă sugerez cinci lucruri pe care oricine poate să le facă pentru a participa la măreața însărcinare dată de către Salvator de a ajuta la adunarea lui Israel.

1. Apropiați-vă de Dumnezeu. Prima mare poruncă este să-L iubim pe Dumnezeu. Este motivul cel mai important pentru care suntem aici. Întrebați-vă: „Cred eu cu adevărat în Tatăl Ceresc? Îl iubesc și am încredere în El?”.

Cu cât deveniți mai apropiați de Tatăl nostru Ceresc, cu atât mai mult lumina Sa și bucuria Sa vor străluci din interiorul dumneavoastră. Ceilalți vor observa că aveți ceva unic și special. Și vor întreba despre acest lucru, ceea ce vă va da ocazia să-i invitați să vină și să vadă.

2. Umpleți-vă inima cu dragoste pentru alții. Aceasta este a doua mare poruncă. Încercați, cu adevărat, să vedeți pe fiecare din jurul dumneavoastră ca pe un copil al lui Dumnezeu. Râdeți cu ei. Bucurați-vă cu ei. Plângeți cu ei. Respectați-i. Vindecați-i, încurajați-i și întăriți-i. Străduiți-vă să luați ca model dragostea lui Hristos și să aveți compasiune și empatie pentru alții.

3. Străduiți-vă să mergeți pe calea uceniciei. Pe măsură ce crește dragostea dumneavoastră pentru Dumnezeu și copiii Săi, crește și dedicarea dumneavoastră în a-L urma pe Isus Hristos.

Mersul pe calea uceniciei necesită exercițiu – în fiecare zi, puțin câte puțin, „har după har”, „învățătură peste învățătură”. Uneori, facem doi pași înainte și un pas înapoi. Lucrul important este să nu renunțați. Veți deveni, în cele din urmă, mai buni, mai fericiți și mai sinceri. Faptul de a vorbi cu alții despre religia dumneavoastră va deveni ceva firesc și natural. De fapt, Evanghelia va fi o parte atât de importantă și prețioasă a vieții dumneavoastră, încât va fi nefiresc să nu vorbiți despre ea cu alții. Aceasta poate să nu se întâmple imediat – este un efort pe durata întregii vieți. Dar se va întâmpla.

4. Împărtășiți ceea ce credeți și simțiți. În calitate de ucenici ai lui Isus Hristos, noi avem privilegiul de a împărtăși dragostea pe care Tatăl nostru Ceresc o are pentru toți copiii Săi. Aceasta poate părea o sarcină foarte grea sau intimidantă – dar este, de fapt, foarte simplă. Împărtășiți ceea ce credeți și simțiți! Invitați în mod firesc și natural. Rețineți următoarele principii: iubiți-L pe Dumnezeu; iubiți-vă aproapele; și credeți, iubiți, acționați.

Împărtășiți-le oamenilor de ce Isus Hristos și Biserica Sa sunt importanți pentru dumneavoastră. Invitați-i să vină și să vadă. Apoi, încurajați-i să vină și să ajute. Sunt numeroase ocazii ca oamenii să ajute în Biserică.

5. Aveți încredere că Domnul face miracolele Sale. Înțelegeți că nu este rolul dumneavoastră de a converti oamenii. Acesta este rolul Duhului Sfânt. Rolul dumneavoastră este de a împărtăși ceea ce simțiți și credeți și de a trăi potrivit crezurilor pe care le aveți.

Nu fiți descurajați dacă cineva nu acceptă mesajul Evangheliei. Nu este un eșec personal. Acest lucru este între persoana respectivă și Tatăl Ceresc. Rolul dumneavoastră este să-L iubiți pe Dumnezeu și pe aproapele dumneavoastră. Urmați această cale și Domnul va face miracole prin dumneavoastră pentru a binecuvânta copiii Săi prețioși.

Aceste cinci sugestii vă vor ajuta să faceți ceea ce ucenicii lui Isus Hristos au făcut încă din vremurile din vechime: să-i invitați pe alții să vină și să vadă, să vină și să ajute și să vină și să rămână.

(Video în limba engleză)

„Dar”, ați putea întreba, „dacă fac toate acestea și oamenii reacționează nepoliticos? Dacă ei critică Biserica? Dacă încep să mă ocolească?”.

Da, aceste lucruri se pot întâmpla. Cu toate acestea, Domnul lucrează în moduri misterioase. Se poate ca, dacă dumneavoastră răspundeți în felul lui Hristos la respingere, o inimă împietrită să fie înmuiată.

Dragii mei prieteni, când ne iubim aproapele, ne vom bucura să știm că avem un rol important în a pregăti venirea lui Hristos cu „putere și cu mare slavă; cu toți sfinții îngeri”.

Aceasta este lucrarea lui Dumnezeu. Cu ajutorul Său, putem face acest lucru.