În cadrul Proiectelor Umanitare LDS Charities, Sărata Nouă primește electrocasnice necesare pentru asigurarea igienei

Proiect Umanitar -Sarata Noua

Sărata Nouă primește electrocasnice necesare pentru asigurarea igienei din partea Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă.

În data de 12 mai 2017, oamenii din Sărata Nouă – un mic sat din Raionul Leova, Moldova – au finalizat un proiect pentru a ajuta numărul copleșitor de cetățeni săraci, fără casă și vârstnici din zonă.

La sfârșitul anului 2016, doamna primar Tatiana Gorgoș a văzut că mulți săteni nu dispun de băi sau apă curată în casele lor, aceasta împiedicându-i să-și poată spăla hainele și așternuturile. Recunoscând această nevoie, dânsa a elaborat un plan pentru a renova părțile nefolosite ale unei clădiri deținute de sat, reorganizându-le într-un spațiu în care cetățenii defavorizați să poată avea acces la mașini de spălat.

Pentru realizarea acestui proiect, doamna primar Gorgoș s-a adresat organizației LDS Charities, parte a eforturilor de ajutor umanitar ale Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. LDS Charities a donat trei mașini de spălat cu capacitatea de 8 kg.

Când proiectul a început, sătenii au muncit împreună pentru a îndepărta pardoseala veche, stricată și grinzile clădirii. De asemenea, au turnat o pardoseală de beton și au instalat rețeaua de canalizare și cea electrică electrică necesare pentru a permite sătenilor defavorizați să se bucure de această nouă spălătorie.

După deschiderea festivă a spălătoriei, câțiva copii mici au stat în jurul mașinilor și au privit cu uimire rotorul mișcându-se și au fost fascinați de luminile panoului de control. Pentru acești copii și mulți alții din Sărata Nouă aceste mașini sunt un lucru indispensabil.

Doamna primar a estimat că aproximativ 500 de oameni din Sărata Nouă vor fi instruiți pentru a beneficia gratuit de acest serviciu.

Acest proiect reprezintă doar primul pas în planul doamnei primar Gorgoș pentru a-i ajuta pe oamenii săraci din Sărata Nouă. În continuare, dânsa speră să instaleze dușuri pentru a le da posibilitatea  locuitorilor să beneficieze pe deplin de această investiție.

Începând din anul 1985, LDS Charities a colaborat cu Guverne din diferite state, organizații neguvernamentale și  comunitare pentru a ajuta milioane de oameni din lumea întreagă. Clădite pe principiile responsabilității personale, sprijinului comunitar, bizuirii pe forțele proprii și sustenabilității, eforturile organizației LDS Charities le oferă persoanelor și comunităților resursele de care au nevoie pentru a-și îmbunătăți viața în mod durabil și semnificativ.