Profetul le vorbește sfinților din zilele din urmă din Europa

Sfinții din zilele din urmă pot „schimba viitorul Europei” cu ajutorul Evangheliei lui Isus Hristos

Profetul Nelson

În cadrul adunării de devoțiune desfășurată duminică, 23 ianuarie 2021, președintele Russell M. Nelson, președintele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, s-a adresat membrilor din diferitele țări ale Europei.

„Rugați-vă și fiți atenți la ocazii de a împărtăși bucuria pe care o aveți în Evanghelie”, a spus profetul. „S-ar putea să fiți surprinși de modul în care Domnul vă va răspunde la rugăciuni… Sunteți în locul perfect pentru a găsi copiii lui Israel care locuiesc sau care vin în Europa.”

Acest fel de fapte vor „schimba, literalmente, viitorul Europei”, a spus președintele Nelson. „Am credință deplină în dumneavoastră, dragii mei frați și surori. V-ați născut pentru a face aceasta. Europa are un viitor fără egal – datorită dumneavoastră!”

În cadrul transmisiunii care a putut fi vizionată în 48 de țări, profetului i s-a alăturat soția dânsului, sora Wendy Nelson, precum și vârstnicul David A. Bednar, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli, și soția dânsului, sora Susan Bednar.

Deși laicismul este în creștere în Europa, președintele Nelson și-a exprimat optimismul de neclintit pentru zilele care ne stau înainte.

„Nu sunt naiv în legătură cu [realitățile actuale]”, a spus dânsul. „Dar, frați și surori, nu uitați niciodată că restaurarea Evangheliei a început pentru ca toți, bărbați și femei, să poată ști că este adevărată!”

Președintele Nelson, care a vegheat lucrarea Bisericii în Europa între anii 1985 și 1990, a acordat duminică o atenție specială tinerilor și tinerilor adulți.

„Mulți dintre prietenii voștri caută să înțeleagă de ce sunt aici, pe pământ. Ei doresc să știe dacă viața are vreun sens și vreun scop. Ei doresc să producă o schimbare în lume. Ei se întreabă în cine se pot încrede”, a spus președintele Nelson. „Înțelegeți că voi aveți răspunsurile pe care le caută acești prieteni?”

Pe cei care nu au o convingere puternică despre învățăturile Bisericii, președintele Nelson i-a încurajat să facă efortul „de a adresa întrebări și de a căuta!… A avea întrebări nu înseamnă că nu aveți o mărturie. Dacă știți că Isus este Hristosul și că Evanghelia Sa a fost restaurată, că volumul de scripturi Cartea lui Mormon este cuvântul lui Dumnezeu și că, astăzi, sunt profeți pe pământ, atunci aveți o mărturie. Studiul și cercetarea voastră continue vă vor binecuvânta, în timp, cu o înțelegere mărită”.

Profetul a avertizat, de asemenea, tinerii și tinerii adulți, „rămâneți concentrați asupra a ceea ce știți… Dați ascultare surselor în care vă puteți încrede. Căutați răspunsuri la întrebările voastre prin intermediul rugăciunii, cercetând scripturile și studiind cuvintele profeților, văzătorilor și revelatorilor”.

Membrii Bisericii îl susțin pe Russell M. Nelson în calitate de profet. Potrivit învățăturilor Bisericii, profetul este desemnat de Dumnezeu să fie învățător, revelator și martor al adevărurilor Evangheliei.