Prima Președinție îndeamnă sfinții din zilele din urmă să poarte măști de protecție atunci când este nevoie și să se vaccineze împotriva COVID-19

the-first-presidency-message

'Putem câștiga acest război dacă toată lumea va respecta recomandările înțelepte și serioase venite din partea specialiștilor în medicină și conducătorilor guvernamentali”.

Prima Președinție a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a trimis următorul mesaj joi, 12 august 2021, membrilor Bisericii din întreaga lume.

Dragi frați și surori,

Ne luptăm cu – o pandemie necruțătoare – ravagiile produse de COVID-19 și variantele sale. Dorim să facem tot ce putem pentru a limita răspândirea acestor virusuri. Știm că protejarea împotriva bolilor pe care le cauzează se poate realiza doar prin imunizarea unui procentaj foarte mare din populație.

Pentru a limita expunerea la aceste virusuri, îndemnăm să se folosească măști de protecție la adunările publice, ori de câte ori distanțarea fizică nu este posibilă. Pentru a asigura protecția personală împotriva acestor infecții severe, îndemnăm persoanele să se vaccineze. Vaccinurile disponibile s-au dovedit a fi atât sigure, cât și eficiente.

Putem câștiga acest război dacă toată lumea va urma recomandările înțelepte și serioase venite din partea specialiștilor în medicină și conducătorilor guvernamentali. Vă rugăm să fiți convinși de dragostea noastră sinceră și grija noastră față de toți copiii lui Dumnezeu.

Prima Președinție

Russell M. Nelson
Dallin H. Oaks
Henry B. Eyring

De la începutul pandemiei COVID-19, Biserica și membrii ei demonstrează cu credință angajamentul de „a fi cetățeni buni și vecini buni”, inclusiv supunându-se ordinelor, regulilor și îndrumărilor venite din partea guvernului, în ceea ce privește adunările publice, purtarea măștii de protecție și distanțarea fizică, care există în țara noastră.