Prima Președinție anunță un sistem online nou pentru listele cu nume pentru rugăciunea din templu

Noul sistem le permite membrilor Bisericii să trimită direct la templu numele unor persoane care sunt în nevoie, unde acele nume vor fi incluse în rugăciuni spuse având credință

temple

Rugăciunile pentru cei dragi, când aceștia sunt bolnavi, în suferință sau se confruntă cu alte încercări, sunt o practică des întâlnită în rândul multor credincioși. Tradițiile multor credințe implică și rugăciunile colective pentru cei care au anumite nevoi. În scripturi sunt consemnate multe exemple în care Isus Hristos S-a rugat împreună cu grupuri de oameni și i-a îndemnat pe cei prezenți să se roage și ei.

În templele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă se respectă această practică. Membrii sunt invitați să pună numele celor care sunt în nevoie pe ceea ce este cunoscută drept „lista cu nume pentru rugăciune” a templului. Apoi, membrii se unesc în credință să Îi ceară Tatălui Ceresc să îi binecuvânteze pe cei ale căror nume sunt pe listele cu nume pentru rugăciune.

Prima Președinție a anunțat că a fost creat un sistem online pentru a le permite membrilor să trimită la templu nume ale membrilor familiei sau ale prietenilor, unde acele nume vor fi puse pe lista cu nume pentru rugăciune. Acum, pot fi făcute solicitări pentru a adăuga un nume pe lista cu nume pentru rugăciunea din templu accesând pagina cu informațiile templului și apăsând pe linkul pentru lista cu nume pentru rugăciune.

Pot fi făcute solicitări și prin intermediul secțiunii „Temple” de pe aplicația pentru dispozitive mobile Instrumente pentru membri (începând cu 25 august 2020 pentru Android și 1 septembrie 2020 pentru iOS). După ce sunt scrise  numele, acestea vor fi trimise acelui templu (sau celui mai apropiat templu în funcțiune dacă templul respectiv este închis).