Președintele Uchtdorf vizitează membri și trei temple din Europa

Dieter F. Uchtdorf
Dieter F. Uchtdorf Prima Preşedinţie a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă

Un membru al Primei Președinții a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă le-a vorbit membrilor din Europa și a vizitat noul Templu Paris, Franța, Templul Frankfurt, Germania, care este în curs de renovare și Templul Haga, Olanda.
Președintele Dieter F. Uchtdorf, al doilea consilier în Prima Președinție,și soția dânsului, Harriet, au fost, în luna aprilie, într-o călătorie de 10 zile.
În timpul vizitei sale, sfinții din zilele din urmă au întrebat când vor fi deschise și vor funcționa templele locale. Drept răspuns, președintele Uchtdorf le-a spus să se asigure că sunt pregătiți să meargă la templu odată ce acesta este deschis. Dânsul a spus că membrii trebuie să planifice acum să fie pregătiți să intre în clădirea sacră, astfel încât atunci când templul lor se va deschide să poată avea parte de binecuvântările Domnului.

Oamenii au început să viziteze Templul Paris, Franța, în data de 22 aprilie 2017 și vor continua să facă acest lucru până în data de 13 mai, cu excepția duminicilor. Templul va fi dedicat duminică, 21 mai, și, în seara precedentă acestei date, va avea loc un eveniment cultural.
Președintele și sora Uchtdorf au vizitat templul împreună cu episcopul care prezidează al Bisericii, episcopul Gérald Caussé, și soția dânsului, Valérie.

Templul Haga, Olanda, a fost dedicat în data de 8 septembrie 2002, de către președintele Gordon B. Hinckley. A fost cel de-al 114-lea templu din întreaga lume.
Președintele și sora Uchtdorf s-au întâlnit cu președintele templului și soția dânsului, Marvin și Sandy Van Dam.

Președintele Uchtdorf a vizitat, de asemenea, Templul Frankfurt, Germania, care este în curs de renovare și extindere. Dânsul a vorbit cu oficialii care se ocupă de construcție și cu Hanno Luschin, managerul de proiect. Templul a fost anunțat în anul 1981 și a fost terminat șase ani mai târziu. Ezra Taft Benson, președintele Bisericii, a dedicat templul în 11 sesiuni, din 28 până în 30 august 1987.

Este planificat ca Templul Frankfurt să fie terminat și rededicat în anul 2018.

Președintele Uchtdorf s-a întâlnit în Frankfurt cu vârstnicul Patrick Kearon, din Cei Șaptezeci, și cu soția vârstnicului Kearon, Jennifer.

În întâlnirile pe care le-a avut cu sfinții din zilele din urmă, președintele Uchtdorf i-a încurajat pe aceștia să respecte poruncile, să slujească altora și să se încreadă în Domnul.

Templul Paris

the-hague-netherlands
Templul Haga

Este planificat ca Templul Frankfurt să fie terminat și rededicat în anul 2018.

Templul Frankfurt