Sunt chemate noi președinții generale ale Societății de Alinare și Societății Primare

Chemările a 12 noi conducători au fost anunțate în cadrul Conferinței Generale din luna aprilie a anului 2022. Aceste chemări cuprind șase autorități generale-Cei Șaptezeci și noi președinții generale ale Societății de Alinare și Societății Primare. Noile conducătoare ale Societății de Alinare și Societății Primare își vor începe slujirea în data de 1 august 2022.

Președintele Dallin H. Oaks, din Prima Președinție a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a anunțat chemările în timpul sesiunii de sâmbătă după-amiază a conferinței.

Noua Președinție generală a Societății de Alinare

relief society pres Președinția generală a Societății de Alinare (începând cu 1 august 2022): prima consilieră J. Anette Dennis (stânga), președinta Camille N. Johnson (mijloc) și a doua consilieră Kristin M. Yee (dreapta). © 2022 Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.

Sora Camille N. Johnson, președinta

Sora Johnson a slujit în ultimul an în calitate de președintă generală a Societății Primare. Soțul dânsei, Douglas, și cu dânsa au slujit în calitate de președinte de misiune și însoțitoare în Misiunea Arequipa, Peru, între anii 2016 și 2019. După încheierea slujirii dânșilor, sora Johnson s-a întors să lucreze ca avocat la firma de avocatură Snow, Christensen & Martineau. Dânsa a slujit în mai multe însărcinări de predare și conducere în congregația sa locală. Sora Johnson a obținut diplome universitare în drept și limba engleză de la Universitatea Utah. Dânsa și soțul dânsei au trei fii. S-a născut în Pocatello, Idaho.

Sora J. Anette Dennis, prima consilieră

Sora Dennis a slujit în multe însărcinări, inclusiv în Consiliul Consultativ General al Societății Primare, Consiliul pentru Afaceri Publice al Ținutului Davis, Utah, coordonatoarea femeilor în Templul Guayaquil, Ecuador, și a fost însoțitoarea soțului dânsei în Misiunea Vest, Guayaquil, Ecuador. S-a născut în Provo, Utah, și a studiat pedagogie pentru învățământul primar la Universitatea Brigham Young. Dânsa și soțul dânsei, Jorge Dennis, au patru copii și nouă nepoți.

Sora Kristin M. Yee, a doua consilieră

Sora Yee lucrează în calitate de manager al echipei pentru animație a Bisericii. Înainte, a lucrat timp de 13 ani pentru Disney Interactive Studios. Printre însărcinările dânsei din cadrul Bisericii s-au numărat cea de membră a Consiliului Consultativ General al Societății Primare (din anul 2021), președintă a Societății de Alinare la nivel de țăruș și episcopie, președintă a Tinerelor Fete la nivel de episcopie și învățătoare la Școala de duminica. Și-a încheiat studiile de licență și masterat în cadrul Universității Brigham Young. S-a născut în Sacramento, California.

Noua Președinție generală a Societății Primare

societatea primara Președinția generală a Societății Primare (începând cu 1 august 2022): prima consilieră Amy Wright (stânga), președinta Susan H. Porter (mijloc) și a doua consilieră Tracy Y. Browning (dreapta). © 2022 Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.

Sora Susan H. Porter, președintă

Sora Porter a slujit, în ultimul an, în calitate de primă consilieră în Președinția generală a Societății Primare. Înainte de aceasta, dânsa a slujit în calitate de membră a Consiliul Consultativ General al Societății de Alinare timp de patru ani. A slujit, de asemenea, în mai multe însărcinări de predare și conducere în congregația sa locală. Dânsa și regretatul soț al dânsei, vârstnicul Bruce D. Porter (1952-2016), din Cei Șaptezeci, și-au crescut cei doi fii și cele două fiice în estul Statelor Unite, Germania și Utah și au îndeplinit însărcinări în cadrul Bisericii în Rusia și în Orientul Mijlociu. Sora Porter a urmat cursurile Universității Brigham Young și a absolvit obținând o diplomă de licență în chimie. A lucrat în calitate de asistentă de laborator și profesoară de matematică cu jumătate de normă. S-a născut în Oklahoma și a crescut în New York.

Sora Amy Wright, prima consilieră

Sora Wright a slujit, în ultimul an, în calitate de a doua consilieră în Președinția generală a Societății Primare. Înainte de aceasta, dânsa a fost membră a Consiliul Consultativ General al Tinerelor Fete timp de trei ani. S-a născut în orașul Salt Lake și a obținut o diplomă de licență în studii despre dezvoltarea umană și familie de la Universitatea Utah. Sora Wright a lucrat la Universitatea Marquette din cadrul Colegiului de Comunicare Diederich, unde a ajutat la desfășurarea unei tabere de jurnalism urban pentru tinerii din oraș. Dânsa și soțul dânsei, James, au trei fii. A fost implicată activ în mai multe însărcinări de predare și conducere în congregația sa locală și în ocazii de slujire din comunitate.

Sora Tracy Y. Browning, a doua consilieră

Sora Browning a slujit în Consiliul Consultativ General al Societății de Alinare începând din anul 2018. S-a născut în New Rochelle, New York, dar a petrecut o bună parte din copilărie pe insula Jamaica din Indiile de Vest, locul nașterii mamei și tatălui dânsei. A petrecut 15 ani lucrând în industria serviciilor financiare la Morgan Stanley înainte de a obține un post în cadrul Bisericii în anul 2015. În prezent, sora Browning lucrează în calitate de director al serviciului pentru clienți din cadrul Departamentului Serviciilor de Publicare al Bisericii. Dânsa și soțul dânsei, Brayden D. Browning, sunt părinții unei fiice și ai unui fiu.