Președintele Russell M. Nelson ne încurajează să fim prudenți, în timp ce Biserica privește înainte în timpul pandemiei COVID-19.

Dragii mei prieteni și parteneri, în aceste luni în care ne-am confruntat cu pandemia COVID-19, când lumea a avut parte de încercări fără precedent, m-am minunat de nenumăratele exemple de credință, curaj și dragoste asemănătoare celei a lui Hristos pe care le-am văzut. Vă mulțumim că dați dovadă de dragoste unii față de alții și slujiți așa cum Salvatorul ar dori.

Suntem recunoscători pentru îndrumarea prețioasă pe care conducătorii guvernamentali, cei din domeniul medical și cei ai societății civice au oferit-o pentru a ne ajuta să fim în siguranță. Și vom continua să ne rugăm și să acționăm cu multă prudență. Siguranța și bunăstarea dumneavoastră vor fi întotdeauna cea mai mare preocupare a noastră.

Pe măsură ce ne îndreptăm cu precauție către un mod de viață mai normal, conducătorii Bisericii vor continua să monitorizeze informațiile și să evalueze cât de curând ne vom putea aduna din nou în casele noastre de întruniri și în templele din diferite locuri. Știm că rânduielile templului sfânt trebuie să fie înfăptuite. Acestea au o însemnătate eternă.

Vom comunica în mod clar, pas cu pas, când și unde pot fi reluate astfel de adunări și alte activități sponsorizate de Biserică. În prezent, facem modificări privind slujirea în misiune.

Între timp, ne bucurăm de pacea pe care o primim de la Domnul Isus Hristos. Va continua să ne umple de speranță și bucurie. Tatăl nostru Ceresc și Fiul Său Preaiubit ne iubesc, știu ce ni se întâmplă și ne vor binecuvânta pe fiecare în parte.

Dragi frați și surori, vă iubesc și vă asigur că ne așteaptă zile minunate. Dedicarea noastră de a-L urma pe Domnul este nepieritoare!