Președintele Portugaliei, Marcelo Rebelo de Sousa, vizitează Templul Lisabona

Președintele primește istoria familiei de la un conducător al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă

President Portugal Marcelo Rebelo de Sousa Visits Lisbon Temple 2019

Președintele Republicii Portugheze, domnul Marcelo Rebelo de Sousa, a vizitat Templul Lisabona, Portugalia, al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, în data de 29 august 2019. Cu această ocazie istorică, președintele Portugaliei a primit, de asemenea, propria istorie a familiei de la vârstnicul José A. Teixeira, din Președinția celor Șaptezeci, care a inclus un arbore genealogic, înrămat, cuprinzând patru generații și o carte cu date despre strămoșii președintelui.

Un scurt istoric al vizitei se găsește mai jos (video în limba portugheză).

După ce i s-a înmânat istoria familiei, președintele Rebelo de Sousa a spus: „Bunicul meu a plecat în Brazilia când era foarte tânăr. Apoi, a călătorit în Angola. A devenit un comerciant bine cunoscut. Acest fel de istorisiri sunt foarte importante. Știu că Biserica dumneavoastră este o susținătoare ferventă a familiei, așa cum sunt și eu. (Familia) este temelia societății”.

Vârstnicul Teixeira, originar din Portugalia și convertit al Bisericii, a explicat că cercetarea privind istoria familiei și templele Bisericii sunt strâns legate. „Templele sunt case sacre ale lui Dumnezeu, în care efectuăm ceremonii pentru noi înșine și pentru și în folosul strămoșilor noștri, care leagă familiile noastre pentru totdeauna. Acesta este motivul pentru care suntem angajați în mod activ în cercetarea genealogică.”

Pe lângă vârstnicul Teixeira, președintele Rebelo de Sousa a fost însoțit de vârstnicul Gary B. Sabin, președintele Zonei Europa a Bisericii, și vârstnicul Joaquim Moreira, autoritate a zonei-Cei Șaptezeci și responsabil pentru casa deschisă a templului.

Delegația a vizitat templul din Lisabona și împrejurimile templului, unde președintele Rebelo de Sousa a putut vedea, pentru prima dată, arhitectura deosebită și camerele în care se înfăptuiesc rânduielile, unde membrii învață despre scopul vieții și promit să-I slujească lui Isus Hristos.

Vârstnicul Teixeira i-a încurajat și pe alții să viziteze templul în timpul casei deschise: „Vreau ca oamenii să vină să vadă templul. Este frumos și mai ales este plin de însemnătate, plin de sens al vieții și ce înseamnă viața pentru noi ca familii. Ceea ce facem în templu nu este secret, ci este special și sacru”.

Templul Lisabona va fi deschis pentru a fi vizitat de publicul larg până în data de 7 septembrie 2019. Templul va fi dedicat duminică, 15 septembrie 2019, în trei sesiuni de dedicare, de către vârstnicul Neil L. Andersen, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli. Sesiunile de dedicare vor fi transmise în casele de întruniri ale Bisericii din Portugalia. Templul va deveni cel de-al 166-lea templu în funcțiune al Bisericii din întreaga lume.

În prezent, există aproximativ 45.000 de membri ai Bisericii în mai mult de 65 de congregații din Portugalia, mulți dintre aceștia fiind a doua și a treia generație de sfinți din zilele din urmă. Primii misionari au ajuns în Portugalia în anul 1975 iar, la scurt timp, a fost organizată o mică congregație.

Mai multă informație referitor la vizita Președintelui Portugaliei, Marcelo Rebelo de Sousa, la  Templul Lisabona aflați pe newsroom.churchofjesuschrist.org.