Președintele Nelson anunță 17 temple noi

Profetul a anunțat 100 de temple noi începând cu anul 2018

templu

În cuvântarea sa de încheiere din cadrul Conferinței Generale din aprilie 2022, președintele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, Russell M. Nelson, a anunțat planuri de a construi 17 temple noi în întreaga lume. Acestea vor fi construite în locurile de mai jos.

• Wellington, Noua Zeelandă

• Brazzaville, Republica Congo

• Barcelona, Spania

• Birmingham, Marea Britanie

• Cusco, Peru

• Maceió, Brazilia

• Santos, Brazilia

• San Luis Potosí, Mexic

• Benemérito, orașul Mexic, Mexic

• Tampa, Florida, S.U.A.

• Knoxville, Tennessee, S.U.A.

• Cleveland, Ohio, S.U.A.

• Wichita, Kansas, S.U.A.

• Austin, Texas, S.U.A.

• Missoula, Montana, S.U.A.

• Montpelier, Idaho, S.U.A.

• Modesto, California, S.U.A.

„Avântul spiritual pozitiv crește pe măsură ce preaslăvim în templu și ne mărim înțelegerea despre amploarea magnifică și profunzimea binecuvântărilor pe care le primim acolo”, a spus profetul. „Vă implor să vă împotriviți căilor lumești concentrându-vă asupra binecuvântărilor eterne ale templului. Timpul pe care-l petreceți acolo aduce binecuvântări pentru eternitate.”

De când a devenit conducător al Bisericii în anul 2018, președintele Nelson a anunțat 100 de temple noi. Având în vedere cel mai recent anunț, Biserica are acum în întreaga lume 282 de temple în funcțiune, în construcție sau renovare, ori anunțate.

Templele nu sunt locuri obișnuite pentru preaslăvirea de duminica pentru membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Ele sunt destul de diferite de miile de capele sau case de întruniri obișnuite din întreaga lumea care sunt folosite pentru adunările de duminica.

Templele sfinților din zilele din urmă sunt considerate case ale lui Dumnezeu, locuri ale sfințeniei și păcii, separate de preocupările lumii. Ele asigură un loc în care membrii Bisericii fac promisiuni și își iau angajamente oficiale față de Dumnezeu. Ele sunt, de asemenea, locurile în care se realizează cele mai mărețe legăminte ale credinței – căsătoria cuplurilor și „pecetluirea” familiilor pentru eternitate.