Peste 2900 de persoane au fost ajutate de către Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă

volunteer_leaders

Prin contribuțiile generoase ale Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă (Biserica), precum și prin efortul a sute de voluntari din cadrul mișcării Primăria Mea, în ultimele două luni 2903 persoane au fost ajutate cu produse alimentare și sanitare.

Volunteer

Majoritatea din aceste persoane locuiesc în Mun. Chișinău și au primit ajutorul dat fiind pe listele compilate de Departamentul Asistență Socială și linia verde a primăriei Chișinău.

Chisinau_food_ project

Peste 1000 de beneficiari locuiesc în suburbii și sate din afara Chișinăului: Bacioi, Stăuceni, Vatra, Vadul lui Vodă, Bubuieci, Budești, etc. Multe dintre aceste persoane sunt cu dizabilități, probleme cu vederea, sunt la limita sărăciei sau au fost afectați de pandemia COVID.

stauceni

Pe lângă faptul că un grup de persoane a primit ajutoare, câteva sute de voluntari din Republica Moldova au avut ocazia să îi ajute pe alții. Aceasta le-a adus bucurie și satisfacție personală. Mulți dintre acești voluntari și-au exprimat dorința să continue participarea în cadrul la astfel de eforturi caritabile.