Organizația Tinerelor Fete celebrează 150 de ani

Provocările „150, numărul meu” și „Impactul conducătoarei tale”, pentru pregătirea transmisiunii evenimentului Față în față din data de 15 noiembrie 2020.

Young Women 150 Challenge

Organizația Tinerelor Fete a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă celebrează în acest an a 150-a sa aniversare. Cunoscută la început ca „First Young Ladies’ Department of the Ladies’ Cooperative Retrenchment Association (Primul Departament al Tinerelor Doamne al Asociației cooperatiste de întărire a doamnelor), organizația Tinerelor Fete a fost organizată la data de 27 mai 1870.

Președinta Bonnie H. Cordon, sora Michelle Craig și sora Becky Craven, din Președinția generală a Tinerelor Fete, invită tinerele fete din întreaga lume să se alăture evenimentului Față în față, din ziua de 15 noiembrie a anului 2020, pentru a marca cea de-a 150-a aniversare.

Tinerele Fete din întreaga lume fac parte din organizația Tinerelor Fete din cadrul Bisericii începând din luna ianuarie a anului în care ele împlinesc 12 ani și până la vârsta de 18 ani.

Provocarea nr. 1: 150, numărul meu

Pentru a celebra aniversarea organizației, prima provocare comemorativă, lansată în luna mai, s-a numit „150, numărul meu”. Tinerele fete au fost invitate să caute să facă ceva semnificativ care să aibă legătură cu numărul 150. Folosind hashtag-ul #străduieștetesăfii, tinerele fete au împărtășit provocările lor legate de aniversare. Unele au stabilit țeluri personale, cum ar fi găsirea a 150 de nume pe care să le ducă la templu sau citirea a 150 de pagini din scripuri. Altele au ales țeluri legate de slujire, de exemplu, pregătirea a 150 de gustări pentru prieteni și familie sau trimiterea a 150 de mesaje frumoase.

Provocarea nr. 2: Conducătoarea mea de la Tinerele Fete

Președinta Tinerelor Fete, sora Bonnie H. Cordon, a prezentat a doua provocare legată de cea de a 150-a aniversare a organizației Tinerelor Fete din acest an: „Împărtășiți impactul conducătoarelor Tinerelor Fete în viața voastră”.

„Noi iubim conducătoarele tinerelor fete”, a spus sora Cordon. „Am dori să auzim cum v-au influențat ele viața fie că sunteți acum tânără fată, fie că ați fost tânără fată cu mult timp în urmă.”

Tinerele fete sunt invitate să împărtășească impactul pe care o actuală sau fostă conducătoare a tinerelor fete l-a avut asupra vieții lor folosind hashtag-ul #strivetobe. De asemenea, ele sunt îndemnate să le contacteze pe conducătoarele lor, dacă este posibil, și să le povestească despre acest impact. Această provocare este adresată tuturor prezentelor sau fostelor membre ale organizației Tinerelor Fete.

Fiecare provocare are drept scop să ajute tinerele fete ca, simultan, să celebreze și să se apropie mai mult de Hristos. Pentru a marca cea de-a 150 aniversare, în ziua de 15 noiembrie 2020, la ora 4.00 p.m. OVM, se va desfășura un eveniment Față în față.

Limbile în care se va face transmisiunea în direct: engleză, spaniolă, portugheză, LSA (limbajul semnelor americane), tagalog, franceză, cebuană, samoană, tongană, japoneză, coreeană, cantoneză, mandarin, italiană, rusă și germană.

Provocarea nr.3

Președinția generală a Tinerelor Fete a lansat o invitație finală către  Tinerele Fete din întreaga lume.