O echipă de doctori membri ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă au instruit 36 de medici, neonatologi și ginecologi

Moldova Humanitarian Mother and Baby Wellness Project

În perioada 9 -11 Noiembrie 2017, o echipă de doctori membri ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă din Utah si California, conduși de Dr.Clark și soția sa, Dr. Bell, Dr. Franson, Dr. Allison și Dr. Bracken, au instruit 36 ​​de medici, neonatologi și ginecologi din Moldova, în domeniile de naștere a nou-născuților, îngrijirea critică postnatală, și tehnici de salvare urgentă a vieții mamei și copilului.

Instruirea a avut loc la Instituția Medico-Sanitară Publică Institutul Mamei și Copilului din Chișinău și a implicat personalul medical principal din cadrul acestei instituții. S-a pus accent pe utilizarea tehnicilor de asistență de urgență și a metodelor de evaluare.

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a donat 80 de manechine de copii portabile și 25 de manechine de mame / copil pentru a fi utilizate în instruirea  personalului medical în diverse spitale din Republica Moldova.

Proiectul a fost considerat unul de succes și va fi un prototip pentru viitoarele centre de instruire din Republica Moldova.

La ceremoniile de deschidere și închidere a acestui eveniment au participat membri ai Guvernului și a conducerii spitalelor.

Grupul a fost găzduit de Elder și Sora Brown, misionari umanitari care slujesc în Moldova.