Nu vă ascundeți adevărata identitate

Ce ajută în aceste momente dificile, când este necesară menținerea unei distanțe fizice?

Dieter F. Uchtdorf

În timpul acestei perioade de nesiguranță cauzată de COVID-19, Harriet și cu mine simțim mult lipsa întâlnirilor în persoană cu oameni din întreaga lume. În această vară, plănuisem să ne întâlnim cu sfinții din zilele din urmă din Europa de Est, dar călătoria noastră a trebuit să fie anulată. Deoarece mulți dintre noi trebuie să se adapteze unor condiții diferite, doresc să vă împărtășesc câteva experiențe care ne ajută în această perioadă de încercări.

Distanțare socială versus distanțare fizică

De când a început pandemia, auzim deseori expresia „distanțare socială” – implicând ideea că ar trebui să păstrăm o anumită distanță între noi și alte persoane. Personal, prefer expresia „distanțare fizică” și nu „distanțare socială” pentru a mă referi la această practică.

Harriet și cu mine suntem încredințați că distanțarea fizică ne ajută să ne protejăm și să-i protejăm pe ceilalți de pericolele pandemiei și încercăm să ne conformăm cât de bine putem.

În această perioadă, am  învățat cât este de important și vital pentru bunăstarea noastră să fim apropiați din punct de vedere social de familie, prieteni și de surorile și frații noștri din Biserica lui Isus Hristos.

Din fericire, astăzi există multe instrumente uimitoare și mijloace disponibile, unele susținute de tehnică, pentru a reduce distanțarea socială, emoțională și spirituală. Harriet și cu mine considerăm că aceste instrumente sunt daruri primite la timp din cer. Prin ajutorul acestor mijloace, ne putem simți foarte aproape de prieteni și de membrii familiei. Datorită instrumentelor tehnice moderne, îi putem vedea pe copiii, nepoții și strănepoții noștri destul de des și putem fi prezenți în viața lor de zi cu zi. În acest fel, sărbătorim zile de naștere, admirăm jocuri noi, citim povești de adormit copii sau îi însoțim la o plimbare printr-un apel video. Este întotdeauna înălțător să asculți experiențele lor avute în momentele în care au luat din împărtășanie și au meditat asupra învățămintelor din Vino și urmează-Mă.

Mai presus de orice, suntem recunoscători pentru darul și puterea rugăciunii. Prin rugăciune, putem fi apropiați din punct de vedere spiritual și social de Tatăl Ceresc, de Fiul Său Isus Hristos, de familiile noastre și prietenii noștri oriunde ne aflăm și oricare ar fi condițiile.

Concentrați-vă asupra lucrurilor pe care le puteți face și nu asupra acelora pe care nu le puteți face

În timpul ultimilor 20 de ani, Harriet și cu mine am început să înțelegem ce înseamnă să fim distanțați fizic de cei pe care îi iubim. Când ne-am mutat din Germania în orașul Salt Lake datorită chemării mele, ne așteptam să trăim aici doar câțiva ani. Primii 10 ani chiar ne-am păstrat casa din Germania sperând ca, într-o zi, să ne întoarcem la familie și prieteni. Dar, după cum știți, suntem încă aici și vom sta aici.

Evanghelia, Biserica lui Isus Hristos și Domnul ne-au ajutat să învățăm că distanța fizică (chiar peste 8.000 de km) nu înseamnă că trebuie să fim distanțați social unii față de ceilalți .Am învățat să ne concentrăm asupra lucrurilor pe le puteam face și asupra experiențelor pe care le puteam avea și nu chiar atât de mult asupra lucrurilor care ne lipseau.

Nu vă ascundeți adevărata identitate

Contactele sociale mai frecvente cu  prietenii și familia ne ajută să ne împărtășim mai mult sentimentele și speranțele noastre. Într-un fel, acest timp de încercare ne-a ajutat să fim mai deschiși cu privire la sentimentele din sufletul nostru. Am înțeles mai clar cât este de important  să nu ne mascăm sau să ne ascundem sentimentele inimii noastre față de cei pe care-i iubim cel mai mult.

În aceste vremuri speciale, Harriet și cu mine încercăm să ne urmăm propria recomandare: Purtați masca pe față, nu o purtați în inimă.

Când citesc comentariile dumneavoastră pe paginile mele de FacebookInstagram și Twitter, pot simți durerea și greutățile prin care foarte mulți dintre dumneavoastră treceți. Și, de asemenea, pot simți bucuria și entuziasmul dumneavoastră când vă concentrați asupra multor lucruri bune pe care le puteți face în viață. Este minunat să văd cum vă ajutați și înălțați unii pe ceilalți prin cuvânt și faptă. Sunteți un miracol și o binecuvântare în această lume în timp ce Îl iubiți pe Domnul și Îi slujiți și îi iubiți pe copiii lui Dumnezeu – frații și surorile noastre – și le slujiți lor.

Pentru momente pline de bucurie sau nefericire, Tatăl Ceresc ne-a dat o promisiune și o binecuvântare: „Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îți vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare” (Isaia 41:10).

Harriet și cu mine vă iubim. Suntem recunoscători fiecăruia dintre dumneavoastră. Dumnezeu să vă binecuvânteze și să vă ajute în aceste vremuri speciale și întotdeauna.