Modificări temporare privind preaslăvirea în templu în întreaga lume

Modificările se pun în practică începând cu data de 16 martie 2020 în toate templele din întreaga lume

Temple

În data de 13 martie 2020, Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă au trimis scrisoarea de mai jos membrilor din întreaga lume.

Dragi frați și surori,

Starea de sănătate, care se schimbă rapid, a oamenilor din întreaga lume, este o problemă care ne preocupă tot mai mult. Multe guverne au impus restricții care au necesitat închiderea temporară a mai multor temple. Pe măsură ce am căutat, rostind o rugăciune, să găsim un echilibru între aceste limitări și nevoia de a face munca în templu, am decis să facem următoarele modificări temporare, care vor fi puse în practică începând cu data de 16 martie 2020 pentru toate templele din întreaga lume.

• Acolo unde guvernul sau alte restricții privind adunările publice și/sau religioase ar împiedica, practic, activitatea în templu, înfăptuirea botezurilor pentru cei vii și pentru și în folosul celor morți va fi temporar suspendată.
  • Acolo unde guvernul sau alte restricții nu împiedică toată activitatea în templu, următoarele rânduieli în templu pentru persoanele în viață vor putea fi înfăptuite în măsura permisă de capacitate și doar pe bază de programări: rânduieli de pecetluire a soțului cu soția și a copilului cu părinții și rânduieli pregătitoare și de înzestrare pentru cei vii. Temporar, rânduielile pentru și în folosul celor morți nu vor fi înfăptuite.
  • Toate centrele de cazări pentru membrii care participă la rânduielile din templu vor fi închise.

Membrilor Bisericii le vor fi oferite instrucțiuni când ei își vor face programări pentru înfăptuirea rânduielilor celor în viață. Persoanele care au, în prezent, programări vor fi contactate de personalul templului.

Vor fi luate măsuri în toate templele pentru a scădea riscul răspândirii bolii, inclusiv reducerea personalului templului, limitarea oaspeților care participă la rânduielile pentru cei vii și respectarea îndrumărilor privind interacționarea cu membrii care participă la rânduielile din templu.

Mai multe informații vor fi oferite președințiilor templelor și vor fi făcute mai multe modificări după cum este necesar.

Așteptăm cu nerăbdare momentul în care templele vor putea funcționa la capacitate totală și vor oferi binecuvântările muncii în templu membrilor și strămoșilor acestora.

Cu stimă,

Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli