Modificări aduse ceremoniei de înzestrare în templu

Mesaj din partea Primei Președinții

colonia-juarez-chihuahua-mexico-temple

În ziua de luni, 20 iulie 2020, Prima Președinție a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a publicat următorul mesaj despre modificările aduse ceremoniei de înzestrare în templu.

Învățăturile, promisiunile și ceremoniile sacre din templu au origini străvechi și îi îndreaptă pe copiii lui Dumnezeu către El pe măsură ce ei fac mai multe legăminte și învață mai mult despre planul Său, inclusiv despre rolul Salvatorului Isus Hristos.

Prin inspirație, metodele de instruire în timpul experienței trăite în templu s-au schimbat de multe ori, chiar și în istoria recentă, pentru a-i ajuta pe membri să înțeleagă mai bine și să trăiască potrivit celor învățate în templu.

O parte a experienței trăite în templu cuprinde înfăptuirea de legăminte sacre, sau promisiuni, cu Dumnezeu. Majoritatea oamenilor sunt familiarizați cu acțiunile simbolice care însoțesc înfăptuirea legămintelor religioase (cum ar fi rugăciunea, scufundarea unei persoane la botez sau ținerea de mână în timpul ceremoniei de căsătorie). Acțiuni similare, simple și simbolice însoțesc înfăptuirea legămintelor din templu.

Cu grijă pentru toți și dorință de a îmbunătăți experiența de învățare din templu, recent, au fost autorizate modificări ale ceremoniei de înzestrare din templu.

Dat fiind caracterul sacru al ceremoniilor din templu, îi rugăm pe membri și prieteni să nu facă speculații sau dezbateri publice cu privire la aceste modificări. În schimb, îi invităm pe membrii Bisericii să continue să aștepte cu nerăbdare ziua în care se pot întoarce și participa pe deplin, rugându-se și fiind recunoscători, la munca sacră din templu.