Masă rotundă pentru promovarea incluziunii și calității vieții persoanelor cu dizabilități

Enhancing inclusion and quality of life

La 28 februarie 2020, misionarii umanitari ai Bisericii lui Iisus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă au fost invitați să participe la o masă rotunda, în cadrul Centrul Cultural Evreiesc „KEDEM”.

Scopul acestei întruniri a fost de a examina și aplica concluziile și recomandările cercetărilor privind aplicarea, în Republica Moldova, a prevederilor actuale ale unui studiu cu privire la folosirea scaunelor cu rotile.

Enhancing inclusion and quality of life

Reprezentanții Bisericii sau Iisus Hristos din Sfinții Zilei din Urmă au fost invitați să participe la masa rotundă, deoarece Biserica este de departe cel mai mare donator de scaune cu rotile din Republica Moldova, iar în ultimii 18 ani a donat peste 10.000 de scaune cu rotile persoanelor cu dizabilități.

Studiul cu privire la folosirea scaunelor cu rotile a fost finanțat de către Ambasada Regatului Unit cu intenția de a îmbunătăți accesul la tehnologii care ar asista persoanelor cu dizabilități.

Enhancing inclusion and quality of life

Partenerii la masa rotundă au inclus: Moldova UK Social Enterprise (MUSE), Forumul de Studii Interdisciplinare PLURAL, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Ambasada Regatului Unit,  Alianța Organizațiilor pentru Persoane cu Dizabilități (AOPD), Universitatea Liberă Internațională din Moldova, Centrul Cultural Evreiesc „KEDEM”, AO Societatea Invalizilor din Republica Moldova, Centrul Republican Experimental Protezare Ortopedie şi Reabilitare (CREPOR), Asociația “MOTIVAȚIE' din Moldova, și  Biserica Lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă.

Enhancing inclusion and quality of life

Rezultatul așteptat de la acest eveniment include următoarele:

• norme îmbunătățite cu privire la asistența persoanelor cu dizabilități inclusiv cu folosirea tehnologiilor (în acord cu standardele Organizației Mondiale a Sănătății);
  • prevederea unui mecanism pentru a importa tehnologii de asistență fără achitarea taxelor de import (ca exemplu – scaune cu rotile);
  • consistență și eficiență în analiza datelor;
  • mediatizarea asistenței protetice prin recrutarea și instruire continuă;
  • instruire adițională pentru cei care folosesc scaunele cu rotile;
  • conștientizarea și accesibilitatea pentru persoanele cu dizabilități, etc.

Urmărirea acestor rezultate va duce la îmbunătățirea calității vieții și la o integrare socială mai bună a persoanelor cu dizabilități.