Mai multă mobilitate pentru persoanele cu dizabilități din Republica Moldova

Wheelchairs

În primăvara anului 2019, Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a donat peste 1000 de scaune cu rotile pentru A.O. ”Societatea Invalizilor din Republica Moldova”.

În perioada 14 – 16 mai, au fost instruite 17 persoane (clinicieni și tehnicieni), în domeniul selecției scaunelor cu rotile, tipul acestora și mărimea lor, felul în care ele pot fi ajustate, etc., în așa fel ca să poată fi adaptat fiecărei persoane care are nevoie de un asemenea scaun.

Wheelchairs

Fiecare dintre acești clinicieni/tehnicieni a primit o diplomă de nivel internațional, care certifică competențele lor în a alege, adapta și prescrie scaune cu rotile în acord cu necesitățile persoanelor cu dizabilități. Au fost donate trei tipuri de scaune – standard, pentru orice fel de teren. Instruirea a fost co-sponsorizată, pe lângă Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, de către Centrul Republican Experimental de Protezare, Ortopedie și Reabilitare (CREPOR) și A.O. ”Societatea Invalizilor din Republica Moldova” – totul sub umbrela și cu susținerea Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS).

Formatorii instruirii au fost Doctorul Rick Johnson, un kinetoterapeut autorizat, fiind asistat de soția sa precum și de Dl. Richard Goddar. Cu toții sunt din Statele Unite ale Americii.

Wheelchairs

În ultimele 10 luni, peste 975 de scaune cu rotile au fost selectate și livrate către acele persoane cu dizabilități locomotorii care au nevoie de ele. Aceste persoane sunt din diferite raioane ale țării. Este o binecuvântare pentru sute de persoane și familiile acestora. Copii cu dizabilități se pot deplasa la școală și înapoi, cei în vârstă pot fi mai independenți, maturii pot să-și găsească un serviciu, să aibă grijă de propriile familii și de ei înșiși.

Wheelchairs

Posibilitatea de a-i ajuta pe cei cu dizabilități să poată din nou să meargă la serviciu, să iasă afară, să meargă la cumpărături de sine stătător, să-și viziteze membrii familiei și prietenii, reprezintă punctul culminant și de succes a proiectului dat.

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a început să aducă și să doneze scaune cu rotile în Republica Moldova începând cu anul 2001. De atunci și până acum au fost donate peste 10 000 de unități.