Isus Hristos vizitează vechii locuitori de pe meleagurile americane în sezonul 4 al seriei „Prezentări video din Cartea lui Mormon”

Season-4-of-the-Book-of-Mormon-Videos

Producția bazată pe scripturi continuă cu cel de-al patrulea dintre cele cinci sezoane de filmări ale seriei Prezentări video din Cartea lui Mormon, care cuprinde cartea 3 Nefi.

La scurt timp după răstignirea și învierea lui Isus Hristos, locuitorii unei civilizații străvechi de pe meleagurile americane vorbeau unul cu altul când „au auzit un glas, ca și cum ar fi venit din cer” și „s-au uitat… de unde venise glasul”.

„Iată-L pe Fiul Meu Preaiubit, de Care Eu sunt foarte mulțumit, în Care Eu Mi-am slăvit numele – ascultați-L pe El”, a declarat glasul lui Dumnezeu Tatăl. Câteva clipe mai târziu, „au văzut un-Om pogorându-se din cer; și El era îmbrăcat într-o mantie albă; și El a venit în jos și a stat în mijlocul lor”.

Potrivit Cărții lui Mormon – un alt testament al lui Isus Hristos  (3 Nefi 11:3 5, 7-8), omul era Salvatorul înviat.

Pentru a ilustra vizita Salvatorului înviat la oamenii din emisfera vestică și slujirea Sa printre ei, se desfășoară, în prezent, lucrările pentru al patrulea sezon al seriei „Prezentări video din Cartea lui Mormon”, pentru premiera primului episod, care va avea loc la sfârșitul anului 2022.

Video în limba engleză.

„Știu că, pentru membrii echipei, au fost multe nopți nedormite, și, de asemenea, pentru distribuție. Mă trezesc la trei dimineața doar pentru a mă întreba: «Va fi aceasta pe placul Tatălui nostru din Cer?»”, a spus Blair Treu, regizor principal al seriei de prezentări video, în timp ce era pe platou.

Prezentările video au fost filmate lângă Springville, Utah, unde personalul de producție a construit un platou în aer liber înfățișând un templu într-un ținut din Cartea lui Mormon cunoscut sub numele de „Abundența” și alte clădiri din vechime. Peste 1.000 de actori, membri ai personalului și ai echipei lucrează împreună pentru a aduce la viață profețiile și mărturiile despre Fiul înviat al lui Dumnezeu coborând din cer pentru a-i întâlni și a le sluji oamenilor din Lumea Nouă.

Vârstnicul Dieter F. Uchtdorf, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli, și soția dânsului, Harriet, au vizitat platoul și au vorbit cu distribuția și echipa. Vârstnicul Uchtdorf este președintele Consiliului executiv pentru preoție și familie al Bisericii, care supraveghează proiectul.

În timpul vizitei dânșilor, vârstnicul Uchtdorf și-a exprimat recunoștința „pentru devotamentul și profesionalismul tuturor celor care iau parte la această producție importantă despre Cartea lui Mormon”.

Elder-and-Sister-Uchtdorf

„Simt ca și cum pământul ar fi sfințit… datorită lucrurilor pe care le înfățișați aici”, a spus vârstnicul Dale G. Renlund, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli, în timp ce vorbea cu echipa și distribuția.

Elder-Dale-G-Renlund

„Prezintă mesajul lui Hristos, Care este centrul Bisericii, centrul Evangheliei, într-adevăr centrul lumii [nefiților]”, a spus vârstnicul Kevin S. Hamilton, autoritate generală-Cei Șaptezeci, care slujește, de asemenea, în cadrul Comitetului de conducere al Bibliotecii media a Cărții lui Mormon.

'' lucida='' position:='' sans='' static='' style='font-family:'>Alte scene din 3 Nefi din Cartea lui Mormon sunt, de asemenea, filmate. Experiențele alături de Salvator, precum cele trăite de ucenicii lui Isus Hristos în Ierusalim, includ binecuvântarea Sa și slujirea Sa a copiilor (3 Nefi 17:11), vindecarea celor bolnavi și suferinzi (3 Nefi 17:7) și chemarea a 12 apostoli pentru a propovădui Evanghelia Sa (3 Nefi 19:4).

'' lucida='' position:='' sans='' static='' style='font-family:'>Scopul acestor prezentări video bazate pe scripturi este de a-i ajuta pe sfinții din zilele din urmă și pe prietenii Bisericii să-și mărească credința în Isus Hristos.

Anthony-Butters

„Am participat doar la câteva zile [de filmări], dar a fost o experiență incredibilă să fiu cu o distribuție și o echipă care sunt, toți, aici dintr-un singur motiv”, a spus Anthony Butters din Auckland, Noua Zeelandă, care îl interpretează pe Isus Hristos înviat.

Butters a spus că artiștii care se ocupă de machiaj au creat proteze făcute manual pentru mâinile și picioarele sale pentru a ilustra semnele rănilor lăsate pe trupul lui Isus Hristos după răstignirea Sa. Actorul în vârstă de 34 de ani a adăugat că, deși pregătirea fizică este lungă și laborioasă, ajutorul ceresc l-a ajutat în toate celelalte aspecte ale pregătirii sale.

„Sper să-i poată învăța pe oameni despre Salvatorul lor și despre dragostea Sa pentru ei”, a spus Penny Johnson, care lucrează în calitate de supraveghetor al scenariului.

Sezoanele anterioare se pot găsi pe canalul de YouTube Book of Mormon Videos (Prezentări video din Cartea lui Mormon) (engleză și rusă), pe ChurchofJesusChrist.org (engleză și rusă) sau pe aplicația Biblioteca Evangheliei și în alte limbi.

Asemenea primelor două sezoane ale seriei, noi episoade vor fi publicate simultan în 15 limbi, inclusiv cantoneză, cebuană, engleză, franceză, germană, italiană, japoneză, coreeană, mandarină, portugheză, rusă, samoană, spaniolă, tagalog și tongană.

Un alt sezon de filmări din anul 2022 va include episoade care cuprind alte scrieri ale profeților din vechime, inclusiv învățături ale lui Mormon, Eter și mai multe povestiri din cărțile lui Mosia, Alma și Helaman.