Impactul virusului COVID-19 asupra centrelor de pregătire a misionarilor

Provo

Miercuri, 11 martie 2020, Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă au trimis scrisoarea de mai jos membrilor Bisericii din întreaga lume. Conducătorii seniori au anunțat schimbări importante în ceea ce privește slujirea în cadrul centrelor de pregătire a misionarilor din Provo, Utah, și Preston, Anglia. (Vedeți, de asemenea, și celelalte două scrisori de la Prima Președinție, trimise miercuri, care includ informații actualizate importante despre desfășurarea Conferinței Generale din luna aprilie a anului 2020 și restricțiile privind alte adunări mari ale membrilor.)

Dragi frați și surori,

Faptul de a ne păsa de sănătatea și siguranța misionarilor noștri și a persoanelor cu care ei se întâlnesc reprezintă un lucru esențial pentru Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Ne-am consultat cu conducători guvernamentali, ecleziastici și din domeniul medical din toată lume în legătură cu răspândirea virusului COVID-19. Ne-am gândit, rostind o rugăciune, la această situație care evoluează și luăm măsuri suplimentare cu privire la centrele de instruire a misionarilor pentru a proteja misionarii și a preveni posibila răspândire a virusului.

Începând cu data de 16 martie 2020, toți misionarii care trebuiau să înceapă instruirea misionară în centrele din Provo, Utah, sau Preston, Anglia, vor fi instruiți de la distanță prin intermediul conferințelor video. Alte centre de pregătire a misionarilor vor continua să funcționeze ca de obicei, dar acestea nu vor primi niciun misionar din regiunile în care oficialii guvernamentali au restricționat activitatea. Misionarii din aceste zone vor fi, de asemenea, instruiți prin intermediul conferințelor video.

Credem că acest program temporar de instruire virtuală îi va ajuta pe misionari să se pregătească pentru câmpul misiunii și va reduce la minim riscurile privind această boală care se transmite.

Fiecare misionar va primi informații legate de durata instruirii, program și alte informații de natură logistică pe măsură ce data de începere a instruirii sale se apropie. După ce misionarii își încheie instruirea online, ei vor merge imediat în misiunile care le-au fost desemnate.

Vom continua să urmărim evoluția lucrurile îndeaproape și să facem orice alte modificări necesare.

Îi iubim pe misionarii noștri și pe membrii familiilor lor și suntem recunoscători pentru disponibilitatea lor de a sluji Domnului. Sperăm că ei vor profita de acest fel unic de instruire pentru a se pregăti pentru o perioadă minunată în care vor sluji în mod asemănător lui Hristos.

Cu stimă,

Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli