Fă cunoștință cu misionarii mormoni

O zi din viața unui misionar sfânt din zilele din urmă

misionari-sfinți-din-zilele-din-urmă.jpg

Ce este mormonismul?

Dacă ești precum majoritatea oamenilor care au auzit de mormoni, probabil că ești un pic curios să știi cum sunt de fapt mormonii. Mulți oameni nu știu că numele oficial al Bisericii mormone este Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, iar unii oameni cred în mod greșit că mormonismul este exclusiv o religie americană. De fapt, sunt milioane de membri și zeci de mii de misionari în întreaga lume (vezi „Biserica în întreaga lume” din secțiunea Date și statistici  de pe www.mormonii-stiri.ro). Mormonii Îl preaslăvesc pe Isus Hristos și cred că El este Domnul și Salvatorul lor.

Sunt șanse să existe membri și misionari ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă în țara ta și poate chiar în orașul tău. Dacă vei vedea câte doi tineri băieți sau câte două tinere fete, bine îmbrăcați și purtând ecuson, mergând pe biciclete prin cartierul tău, există posibilitatea ca ei să fie misionari mormoni.

Cine sunt misionarii mormoni?

Misionarii mormoni sau sfinți din zilele din urmă sunt membri obișnuiți ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă care aleg să petreacă între un an și jumătate și doi ani propovăduind altora despre Evanghelia lui Isus Hristos. Misionarii sfinți din zilele din urmă sunt voluntari neplătiți cu normă întreagă care au ales să fie slujitori ai lui Isus Hristos.

Majoritatea misionarilor sunt tineri băieți și tinere fete necăsătoriți, cu vârste cuprinse între 18 și 25 de ani. Uneori, cuplurile de persoane căsătorite și ieșite la pensie aleg să slujească în misiuni. Toți misionarii mormoni poartă ecusoane (care includ atât numele misionarilor, cât și numele Bisericii, „Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă„), dar nu toți misionarii merg cu bicicleta. Unii misionari conduc mașini sau merg pe jos și alții folosesc transportul public (vezi „10 Things to Know about Mormon Missionaries”, mormon.org/chat).

Cum este ziua unui misionar?

Misionarii sfinți din zilele din urmă lucrează în echipe de cel puțin două persoane. Aceste grupuri se numesc echipe. Echipele de misionari locuiesc împreună și lucrează împreună – iar munca misionară este una dificilă!

Programul misionarilor sfinți din zilele din urmă depine de cultura țării în care slujesc. Totuși, misionarii fac aceleași lucruri, chiar dacă le fac la ore diferite ale zilei. Ziua tipică a unui misionar include faptul de a se scula devreme pentru a se ruga și a face exerciții fizice, a studia apoi din Biblie, Cartea lui Mormon și din alte scripturi și materiale ale Bisericii. Dacă misionarii slujesc într-o țară în care se vorbește altă limbă decât limba lor maternă, ei petrec timp studiind limba țării gazdă (vezi „S-a anunţat mai multă flexibilitate în programul zilnic al misionarilor mormoni”, mormonii-stiri.ro). Ei își petrec restul zilei făcând cea mai importantă parte a muncii lor ca misionari: propovăduind oamenilor despre Isus Hristos și Evanghelia Sa și slujind altora. După o zi grea de muncă, misionarii se întorc acasă, fiind gata să facă același lucru a doua zi.

De ce fac misionarii ceea ce fac?

Misionarii sfinți din zilele din urmă slujesc deoarece ei ll iubesc pe Dumnezeu și pe aproapele lor. Ei nu primesc nicio plată pentru slujirea lor. Ei cred cu sinceritate că Dumnezeu Își iubește copiii și dorește ca ei să învețe despre El. Ei doresc să-i ajute pe oameni să afle înțelesul, scopul și direcția vieții lor. De asemenea, ei doresc să ajute oamenii să simtă bucuria care vine din faptul de a ține poruncile lui Dumnezeu. Pentru a afla mai multe despre mormonism și despre cum te poți întâlni cu misionarii sfinți din zilele din urmă din zona ta, vizitează mormon.org/ron.