Furnizarea de medicamente și echipamente de protecție pentru medicii care luptă cu COVID-19.

COVID-19 Medical Supplies

În efortul de a atenua răspândirea COVID-19 și de a proteja sănătatea medicilor care lucrează în prima linie, Biserica lui Iisus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă („Biserica”), în ultimele două săptămâni, a donat medicamente și echipamente de protecție în valoare totală de 10 000 dolari SUA.

Biserica în parteneriat cu Asociația Obștească 'HOMECARE' și Asociația Obștească „Rebeca Nord” a livrat medicamentele și echipamentele prestatorilor de servicii medicale (spitale) și medicilor din Mun. Chișinău, Mun. Bălți, Ștefan Vodă, Ocnița, Vulcănești și Dondușeni.

Aceste donații sunt parte a angajamentului continuu al Bisericii de a reduce durerea și suferința cauzată de pandemia COVID-19 în rândul oamenilor din Republica Moldova.