Familia: o declarație oficială către lume

Află ce cred mormonii despre căsătorie și familie

SEO Family Proclamation Article
Mormonii cred că familia și căsătoria fac parte din planul lui Dumnezeu pentru copiii Săi.

Familia: o declarație oficială către lume” este un document care declară ceea ce predică Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă despre căsătorie, copii și familiei (Ensign sau Liahona, nov. 2010, p. 129). Când fostul președinte al Bisericii, Gordon B. Hinckley, a citit pentru prima oară declarația cu privire la familie cu mai bine de 20 de ani în urmă, membrii Bisericii au fost recunoscători pentru învățăturile sale simple și clare despre familie. Astăzi, mai mult ca oricând, membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, cunoscuți și sub numele de mormoni, apreciază declarația cu privire la familie ca fiind un document cu învățături profunde și o revelație absolut esențială care declară standardele lui Dumnezeu cu privire la căsătorie și familie într-o lume aflată în continuă schimbare (vezi Bonnie L. Oscarson, „Apărătoare ale declarației oficiale”, Ensign sau Liahona, mai 2015, p. 14-15). Citește mai departe pentru a afla mai multe despre ce cred mormonii cu privire la căsătorie și familie.

Ce ne învață „Familia: o declarație oficială către lume”?

Declarația cu privire la familie oferă sfaturi concrete soților, soțiilor, mamelor și taților. Ne învață: „Căsătoria dintre un bărbat și o femeie [este] rânduită de Dumnezeu, familia fiind esențială pentru planul Creatorului cu privire la destinul etern al copiilor Lui” („Familia”, p. 129). Ea ne învață, de asemenea, că, înainte să ne naștem „[L-am] cunoscut și [L-am] preaslăvit pe Dumnezeu ca Tatăl [nostru] Etern” și că planul lui Dumnezeu pentru progresul copiilor Săi presupunea să venim pe pământ, să dobândim trupuri fizice și să ne putem întoarce să trăim alături de El și de familie noastre după ce murim („Familia”, p. 129). Învățăturile din declarația privind familia sunt menite să ajute toate familiile – nu doar pe cele mormone – să fie fericite.

Ce cred mormonii cu adevărat despre căsătorie?

Mormonii cred despre căsătoria dintre un bărbat și o femeie că este o parte esențială a planului lui Dumnezeu pentru copiii Săi. Ei cred, de asemenea, că soțul și soția „au o responsabilitate sacră, aceea de a se iubi și a se îngriji unul de celălalt” („Familia”, p. 129). Pentru mormoni, „căsătoriile și familiile reușite sunt stabilite și menținute pe principiile credinței, rugăciunii, pocăinței, iertării, respectului, dragostei, milei, muncii și ale activităților de recreere sănătoase” („Familia”, p. 129). Mormonii cred că soțul și soția trebuie să se ajute unul pe celălalt ca parteneri egali și că cei care nu au grijă de familiile lor, comit adulter sau abuzează de soț, de soție sau de copii vor fi făcuți răspunzători în fața lui Dumnezeu pentru alegerile lor (vezi „Familia”, p. 129).

Ce cred mormonii cu adevărat despre copii și familie?

Mormonii cred în învățătura din declarația cu privire la familie, și anume: „Copiii au dreptul de a se naște din părinți căsătoriți” („Familia”, p. 129). Mormonii cred, de asemenea, despre „[copii că] sunt o moștenire de la Domnul” (vezi Psalmul 127:3), însemnând că ei sunt o binecuvântare de la Dumnezeu. Pentru mormoni, părinţii au responsabilitatea sacră de „a-şi crește copiii cu dragoste și dreptate, de a satisface nevoile lor fizice și spirituale, de a-i învăța să se iubească și să se slujească unul pe altul, să respecte poruncile lui Dumnezeu și să respecte legile țării în care sunt cetățeni, oriunde ar trăi” („Familia”, p. 129). Responsabilitățile de familie sunt de o importanță vitală pentru mormoni.

Cum pot afla mai multe despre ceea ce cred mormonii?

Mormonii cred că familiile nu sunt doar o obligație, ci sunt, de asemenea, o mare binecuvântare. Ocazia de a face parte dintr-o familie este o expresie a dragostei lui Dumnezeu pentru noi, iar Dumnezeu ne-a oferit familii „pentru a ne ajuta să devenim cine vrea El ca noi să devenim” (Matthew Neeley, „The Family Is of God”, oct. 2008, p. 28-29). Pentru a afla mai multe despre ce cred mormonii cu privire la planul lui Dumnezeu pentru tine și familia ta, vizitează mormon.org