11 februarie 2022 - orașului Salt Lake | Scrisoare din partea Primei Președinții

Prima Președinție anunță detalii despre Conferința Generală din luna aprilie a anului 2022

O sesiune pentru femei și tinere fete (inclusiv pentru cele care împlinesc 12 ani în anul 2022) va avea loc sâmbătă, 2 aprilie

Conferinta Generala

Prima Președinție a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a împărtășit membrilor Bisericii din întreaga lume următoarea scrisoare cu privire la Conferința Generală din aprilie 2022.

Dragi frați și surori,

Cu o deosebită plăcere, anunțăm cea de-a 192-a Conferință Generală Bianuală, care se apropie. Prima Președinție, membrii Cvorumului celor Doisprezece Apostoli și alte autorități generale și oficianți generali ai Bisericii vor împărtăși mesaje ale Evangheliei lui Isus Hristos.

Invităm toate femeile și tinerele fete (inclusiv cele care împlinesc vârsta de 12 ani în anul 2022) să participe la „Sesiunea femeilor din cadrul Conferinței Generale”, care va avea loc sâmbătă, 2 aprilie. Sesiuni generale pentru toate persoanele, familii și prieteni se vor desfășura sâmbătă și duminică, 2 și 3 aprilie.

Conferința va fi transmisă prin sistemul Bisericii de transmisiuni prin satelit, pe ChurchofJesusChrist.org și prin intermediul altor mijloace media. Participarea în persoană la sesiunile conferinței generale va fi limitată din cauza lucrărilor extinse de construcții care au loc în Piața Templului și în jurul acesteia; totuși, un număr limitat de bilete vor fi distribuite țărușilor și districtelor din Statele Unite și Canada. Hotărârile privind adunarea pentru a viziona conferința generală în casele de întruniri vor fi lăsate la latitudinea conducătorilor locali.

Conferința generală ne oferă ocazia de a primi revelație personală în timp ce profeții din zilele noastre și alți conducători generali ai Bisericii ne dau sfaturi și îndrumări. Îi îndemnăm pe toți membrii să asculte, să studieze și să pună în practică sfaturile date. Mesajele din cadrul conferinței generale vor fi publicate în aplicația Biblioteca Evangheliei, pe ChurchofJesusChrist.org și în revistele Bisericii, pentru a fi vizionate și studiate ulterior.

Cu stimă,

Russell M. Nelson