Misionarii au avut o întrevedere cu Anastasia Oceretnîi, Viceministru al Sănătății, Muncii și Protecției Sociale

L to R Vasile Cusca, Elder and Sister Godfrey, Anastasia Oceretnii-Deputy Minister of Labor, Family and Social Protection, Sist

Recent, cuplurile de misionari seniori, care slujesc în Republica Moldova: Vârstnicul și Sora Godfrey, și Vârstnicul și Sora Vogelsberg au avut o întrevedere cu Anastasia Oceretnîi, Viceministru Muncii și Protecției Sociale și Vasile Cușcă, Șef al Direcției Politici de Protecție Socială a Persoanelor cu Dizabilități. Ședința a avut loc la invitația Dnei Anastasia Oceretnîi.

În cadrul ședinței s-a discutat despre modalitățile de colaborare și asistență din partea Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă în diferite proiecte, pentru a ajuta populația din Republica Moldova.

Proiectele umanitare de viitor includ bunăstarea mamei și a nou-născutului, proiect oftalmologic, scaune cu rotile și proiecte pentru asigurarea cu apă potabilă. Membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă doresc să susțină și să participe în cadrul Festivalului dedicat Zilei Naționale a Familiei, în primăvara anului 2018.

Thomas S. Monson, Președintele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a spus: „Noi suntem o Biserică mondială, cu un mesaj mondial și un program mondial, iar întregul nostru curs este conceput pentru a ajuta oamenii, a-i ridica și a-i întări.”