Cum COVID-19 va afecta Conferința Generală din aprilie 2020

Vizitatorii nu vor participa la Centrul de conferințe, sesiunile vor fi transmise.

General Conference and Coronavirus

Dragi frați și surori,

Suntem profund îngrijorați de răspândirea globală a bolii cauzate de COVID-19. Ne-am sfătuit cu numeroși conducători guvernamentali, ecleziastici și din domeniul medical din întreaga lume despre circumstanțele actuale și ne-am rugat cu privire la acestea. Dorim să fim buni cetățeni ai lumii și să facem ce putem pentru a controla această boală contagioasă. Suntem foarte recunoscători pentru multele persoane care lucrează din greu pentru a aborda această amenințare la adresa sănătății. Ne rugăm pentru ei și pentru toți cei care suferă.

Pentru a ajuta la controlarea acestei situații, simțim că este înțelept să limităm prezența la Conferința Generală din aprilie 2020. Plănuim să desfășurăm toate cele cinci sesiuni ale acestei conferințe la Centrul de conferințe. Autorități generale, oficianți generali și soții/soțiile lor, precum și muzicieni, coruri, tehnicieni și alții vor participa după cum vor fi desemnați. Dar lucrările conferinței vor fi distribuite în întreaga lume doar prin intermediul tehnologiei. Publicului nu i se va permite accesul în Centrul de conferințe din orașul Salt Lake sau în centrele de țăruși sau casele de întruniri din zonele în care există îngrijorări cu privire la răspândirea bolii.  Întrebărilor cu privire la alte adunări mari ale membrilor Bisericii li se vor răspunde prin anunțuri separate.

Trăim într-o perioadă remarcabilă. Domnul ne-a binecuvântat cu tehnologia și capacitatea de a participa la conferințe și a primi mesaje de la conducătorii Bisericii în toate colțurile lumii. În cadrul acestei conferințe speciale, se va sărbători bicentenarul Primei Viziuni și al restaurării Evangheliei lui Isus Hristos în aceste zile din urmă.

Îi invităm pe toți să continue să se pregătească pentru această conferință.  Pe măsură ce vom face acest lucru, vom fi binecuvântați să auzim cuvântul Domnului și să avem o experiență în cadrul conferinței generale care să fie nu numai impresionantă, ci și de neuitat.

Cu stimă,

Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli