Credința în Isus Hristos

Află mai multe despre ce înseamnă a avea credință în Isus Hristos

isus-hristos.jpg
Mormonii cred că a avea credință în Isus Hristos este un lucru esențial pentru salvarea noastră.

Te-ai întrebat vreodată ce cred mormonii despre Isus Hristos? De fapt, adevăratul nume al Bisericii mormone este Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Este centrată pe Isus Hristos și Evanghelia Sa. Membrii Bisericii Îl preaslăvesc pe Isus Hristos ca fiind Fiul lui Dumnezeu și cred că a avea credință în El este esențial pentru salvare.

Cred mormonii în Isus Hristos?

Mormonii cred în Isus Hristos și că El este literalmente Fiul lui Dumnezeu, care a trăit și a propovăduit în Țara Sfântă, așa cum este consemnat în Biblie (vezi JesusChrist.lds.org). El a suferit pentru păcatele și slăbiciunile noastre, a înviat și într-o zi Se va întoarce pentru a domni pe pământ. Isus Hristos este Mesia cel promis, care a fost profețit de profeții din vechime și al Lui este singurul nume prin care este posibilă salvarea (vezi Faptele apostolilor 4:12).

De asemenea, mormonii cred că a dezvolta credință în Isus Hristos este cel mai important lucru pe care îl putem face în această viață. Pentru ca această credință să fie eficientă, trebuie să fie centrată pe Isus Hristos și nu pe altă persoană sau orice alt lucru. Pentru mormoni, credința în Hristos este primul principiu al Evangheliei (vezi Articolele de credință 1:4). Mormonii cred despre credința în Isus Hristos că este un dar de la Dumnezeu și că noi ne putem ruga și Îi putem cere lui Dumnezeu să ne întărească credința.

Ce cred mormonii despre credința în Isus Hristos?

Pentru mormoni, credința în Isus Hristos înseamnă mai mult decât un crez pasiv. Mormonii cred în învățătura Bibliei care spune: „credința fără fapte este zădarnică” (Iacov 2:20). Cu alte cuvinte, noi trebuie să acționăm potrivit credinței noastre pentru ca aceasta să aibă efect în viața noastră. Credința în Isus Hristos este o forță care motivează și inspiră oamenii să facă bine și să fie buni, iar credința mormonilor îi inspiră să acționeze. Credința mormonilor în Isus Hristos îi face să se pocăiască de păcatele lor, să fie botezați, să meargă la Biserică duminica, să aibă grijă de cei săraci și nevoiași și să caute să facă lucruri bune în cartierele și comunitățile lor.

De asemenea, datorită credinței lor în Isus Hristos, mulți mormoni au primit multă tărie personală pentru a înfrunta încercările vieții. Deoarece mormonii cred în Isus Hristos și Îl văd ca pe Salvatorul lor, ei au încredere că El a învins toate lucrurile și îi poate alina și întări în toate încercările vieții. Ei recunosc că, deși viața pe pământ este grea, Isus a suferit, a murit și a înviat pentru ca noi, într-o zi, să putem avea speranța unei vieți mai bune alături de Dumnezeu.

Cum pot afla mai multe despre Isus Hristos?

Pentru a afla mai multe despre Isus Hristos și despre cum îți poate binecuvânta viața credința în El, vizitează mormon.org/ron.