Conferința 'Susținerea și Asistența Sectorului Social din Moldova 2017 - 2019'

workshop

La 12 decembrie, misionarii umanitari ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, au participat la conferința finală pentru proiectul 'Susținerea și Asistența Sectorului Social din Moldova 2017 - 2019'. Proiectul dat a fost susținut de către Agenția Cehă pentru Dezvoltare și a fost implementat de către Caritas Cehia, ProDevelompent, Asociația Obștească “Homecare”, People in Need și Promo – LEX.

workshop

Obiectivele conferinței s-au axat în jurul susținerii capacității de dezvoltare a asistenței la domiciliu, promovarea voluntariatului și a incluziunii sociale în Republica Moldova. Discuțiile principale s-au axat pe provocările în dezvoltarea asistenței integrate la domiciliu, instruirea voluntarilor și profesioniștilor în domeniul socio-medical și incluziunea socială a celor dezavantajați.

workshop

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, prin eforturile sale umanitare este implicată și sprijină toate domeniile indicate mai sus. Aceste domenii sunt domenii de importanță socială în Republica Moldova și Biserica este angajată să continue un parteneriat activ cu organizații care au aceleași scopuri și direcții.