Sunteți în căutarea speranței? La Conferința Generală din octombrie 2020, adevărul și inspirația vă vor impresiona.

General Conference

Pentru mulți oameni din întreaga lume, îngenuncherea este postura în care ne rugăm, locul în care mergem pentru a găsi speranța măreață când nu mai avem unde altundeva să mergem.

Pentru membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele in Urmă, primele sfârșituri de săptămână din lunile aprilie și octombrie sunt sărbători ale rugăciunii și speranței. Acestea sunt cunoscute drept zilele conferinței generale. Următoarea conferință are loc în datele de 3 și 4 octombrie 2020.

Sfinți din zilele din urmă din peste 50 de națiuni (aproximativ 16 milioane) vor viziona sau asculta conferința în zeci de limbi, cu ajutorul televiziunii, radioului sau transmisiunii prin Internet. Puteți să vizionați sau să ascultați conferința pe ChurchofJesusChrist.org.

• Sesiunile generale ale conferinței vor avea loc sâmbătă și duminică la ora 19:00 și 23:00 ora locală.
  • Sesiunea generală pentru Femei și Tinere de la 11 ani va avea loc duminică la 03:00, ora locală.
  • Toate sesiunile vor fi disponibile înregistrate pe ChurchofJesusChrist.org

Conducătorii Bisericii petrec nenumărate ore care preced aceste adunări, deseori rugându-se în genunchi, pregătind mesaje pline de speranță și încurajare – bazate, toate, pe Evanghelia lui Isus Hristos. Predicile dumnealor, precum și frumoasa muzică asigurată de Corul Tabernacolului și Orchestra din Piața Templului, se adresează lumii întregi. Ne vom aduna în jurul calculatorului, radioului, telefonului inteligent sau televizorului și vom asculta, deoarece noi avem credință că Dumnezeu ne va îndruma. Noi credem că El va spune adevărul, în moduri unice, fiecăruia dintre cei care vizionează sau ascultă, fie că este sfânt din zilele din urmă, fie că nu este.

„În timpul încercărilor, puține lucruri sunt la fel de încurajatoare și liniștitoare precum adevărul”, a spus președintele și profetul Bisericii în data de 28 martie. „În mijlocul întunericului mohorât al unei lumi tulburate, lumina lui Isus Hristos strălucește din ce în ce mai tare. El poate rosti adevărul inimii și minții noastre în timp ce-L căutăm și învățăm să-L ascultăm.”

Acest an este unic. Marcăm 200 de ani de când Joseph Smith, care, de asemenea, a îngenuncheat și a rostit prima sa rugăciune în Palmyra, New York. Asemenea multora din zilele noastre, Joseph era copleșit de lucruri care îl îngrijorau. Era profund neliniștit în ceea ce privește sufletul său și salvarea sa. El a dorit, de asemenea, să știe care biserică era biserica lui Isus Hristos. Urmările acelei rugăciuni au fost schimbat, cu adevărat, lucrurile. Tatăl Ceresc și Fiul Său, Isus Hristos, au apărut. Arătând spre Fiul Său Preaiubit, Tatăl i-a spus adolescentului Joseph: „Ascultă-L!”. O măreață lucrare a început să se desfășoare de atunci, oferindu-ne nouă, printre multe alte lucruri, Cartea lui Mormon și o biserică nouă, care formează acum o familie mondială de credincioși, cunoscută drept Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă.

Rugăciunea lui Joseph poate fi un model pentru întreaga lume. Sfinții din zilele din urmă cred în revelație continuă primită din cer. Conferințele generale sunt printre modurile în care încercăm să-L auzim pe Dumnezeu vorbind. Asemenea altora, noi știm că nu avem toate răspunsurile. În vremuri întunecate și nesigure, toți copiii lui Dumnezeu tânjesc lumină și claritate. Există un motiv pentru această dorință. Sufletele noastre au nevoie de hrana constituită din lumină și adevăr, tot așa cum trupurile noastre au nevoie de nutrienții unei alimentații echilibrate. Fără această hrană spirituală, poate fi ușor să uităm că Dumnezeu iubește fiecare persoană de pe această planetă.

Dumnezeu ne vorbește în multe moduri, în fiecare zi. Încercările noastre, oricât de tragice și sfâșietoare pot fi uneori, ne pot ajuta să auzim mai bine glasul Său. El are pentru noi o dragoste profundă, dar noi avem tendința să dormim profund în timpul vieții noastre. Avem nevoie de apeluri care să ne trezească.

Societatea are multe surse de adevăr și lumină. Trebuie să le prețuim pe toate. Indiferent de afiliația dumneavoastră religioasă (sau de lipsa acesteia), noi vă invităm să faceți din Conferința Generală din octombrie 2020 a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă o parte a căutării dumneavoastră pentru speranță și pace în aceste vremuri tulburi. Mesajele pline de adevăr și inspirație vă vor impresiona. Cine nu și-ar dori acest lucru?

În timp ce vom preaslăvi împreună, puterea de vindecare a Spiritului Sfânt ne poate insufla curajul și optimismul de care avem nevoie pentru a merge înainte având speranță.