Conferința Generală din octombrie 2021

October-2021-General-Conference

Vă invităm să participați la Conferința Generală a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, care va avea loc în perioada 2-3 octombrie 2021. Alăturați-vă milioanelor de oameni din întreaga lume pentru a asculta mesaje despre Salvatorul Isus Hristos din partea profeților și apostolilor în viață.

Transmisiunea în întreaga lume a conferinței generale se va realiza de la Centrul de conferințe din orașul Salt Lake, Utah, S.U.A. Conferința cuprinde cele cinci sesiuni de mai jos.

Sesiunile de la Centrul de conferințe nu vor fi deschise publicului.

• Sâmbătă, 2 octombrie, la ora 19.00.
  • Sâmbătă, 2 octombrie, la ora 23.00.
  • Sâmbătă, 2 octombrie, la ora 03.00.
  • Duminică, 3 octombrie, la ora 19.00.
  • Duminică, 3 octombrie, la ora 23.00.

Adunarea de împărtășanie și conferința generală

În data de 8 septembrie 2021, Președinția Zonei Est, Europa, a publicat o scrisoare în care a spus:

„Deoarece ne apropiem de Conferința Generală din luna octombrie, dorim să stabilim un nou tipar pentru zonă.  În calitate de Președinție a zonei dumneavoastră, noi știm cât de important este să ascultăm, la timpul potrivit, cuvântul lui Dumnezeu, transmis prin slujitorii Săi. În consecință, începând cu această conferință generală, vă rugăm ca nicio adunare de împărtășanie sau o altă adunare obișnuită de duminica să nu fie ținută în sfârșitul de săptămână dedicat conferinței generale.  În loc de aceasta, vă rugăm ca în aceste două sfârșituri de săptămână ale fiecărui an, să vă concentrați atenția asupra vizionării și ascultării conferinței generale.  Știm că pentru unele persoane, aceasta va însemna vizionări la ore târzii din noapte sau chiar dimineața devreme.  Știm, de asemenea, că sesiunile de sâmbătă sunt, în mare măsură, disponibile duminică dimineața în zona noastră, astfel încât sabatul poate fi plin de spirit și de învățături de la conducătorii noștri.

Unele persoane pot fi îngrijorate că nu pot lua din împărtășanie dacă nu sunt adunări obișnuite ale Bisericii în aceste două duminici. Vă rugăm să știți că, în aceste două sfârșituri de săptămână, la fel ca în sfârșiturile de săptămână în care se desfășoară conferințe de țăruș, noi ne ținem legămintele ascultându-i pe conducătorii noștri și urmând sfaturile și îndrumările lor”.

Ce este conferința generală?

Conferința Generală este o adunare mondială a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. De două ori pe an, în primul sfârșit de săptămână din lunile aprilie și octombrie, conducători ai Bisericii din întreaga lume împărtășesc mesaje sau predici care se concentrează pe Hristos cel Viu și Evanghelia Sa. Cei care urmăresc învață cum să găsească pace, speranță și bucurie în Isus Hristos, cum să întărească familiile urmând învățăturile lui Isus și cum să primească îndrumare personală și inspirație de la Dumnezeu. Conferința generală este transmisă în direct în aproximativ 70 de limbi și este tradusă ulterior în peste 100 de limbi. Îi invităm pe toți – de toate religiile, crezurile și mediile din întreaga lume – să vizioneze, să asculte și să participe.