Colecția pentru copii din Biblioteca Evangheliei permite copiilor să acceseze conținut creat special pentru ei

Support-Children

Pentru prima dată, Biblioteca Evangheliei are o secțiune specială pentru copii.

Noua secțiune, numită Copii, poate fi găsită în secțiunea Public din Biblioteca Evangheliei, indiferent dacă o accesați online sau utilizând aplicația. Aceasta le permite copiilor să se implice prin povestiri, prezentări video și activități interactive. De asemenea, oferă părinților și învățătorilor de la Societate Primară resursele de care au nevoie pentru a crea săptămânal lecții pentru Societatea Primară și seara în cămin.

Până acum, conținutul Bibliotecii Evangheliei era dedicat persoanelor adulte, fără a avea un loc în care copiii să găsească materiale doar pentru ei. Această nouă resursă digitală a fost creată, astfel încât copiii să poată naviga singuri și este concepută pentru a fi atractivă, cu ilustrații și butoane adaptate special pentru ei.

Președinta generală a Societății Primare, sora Camille N. Johnson, a spus: „Suntem încrezători că acest conținut pentru copii din Biblioteca Evangheliei va întări credința familiei dumneavoastră în Salvatorul Isus Hristos. Ne va aminti faptul că suntem copiii unor părinți cerești și va fi o resursă pentru a invita Spiritul în casa dumneavoastră”.

Support-Children

Să sprijinim copiii în timpul pandemiei de COVID-19

În timpul pandemiei de COVID-19, copiii nu au mai avut acces la adunările Societății Primare. Fără experiențele de învățare pe care le oferă Societatea Primară, copiii au avut nevoie de mai mult sprijin în ceea ce privește Evanghelia.

Kevin și Lyndi Ballard, membri ai Bisericii din Georgia, S.U.A., au spus că programul inspirat Vino și urmează-Mă și sprijinul venit din partea episcopiei lor i-au ajutat pe cei patru copii ai lor, care participă la Societatea Primară, să treacă la adunările Bisericii desfășurate în cadrul căminului. „Am luat din împărtășanie în fiecare duminică și am desemnat pe unul dintre copiii noștri să pregătească o lecție, o cuvântare sau o mărturie despre subiectul din acea săptămână”, a explicat Lyndi.

Această metodă de preaslăvire de duminica le-a permis copiilor lor să fie mai responsabili în ceea ce privește învățarea Evangheliei, a spus Kevin. „Le-a dat multă încredere în a vorbi despre Evanghelie. Până la sfârșitul experienței noastre în care am desfășurat adunările Bisericii acasă, cuvântările lor au devenit mai bune.”

Colecția pentru copii le oferă acestora puterea de a-și asuma responsabilitatea pentru propria învățare a Evangheliei, interacționând cu sute de prezentări video de înaltă calitate cu povestiri din scripturi, povestiri narate de copii, mesaje din partea conducătorilor și prezentări video cu cântece care să fie intonate la unison.

Cum se găsește secțiunea pentru copii?

Pentru a găsi secțiunea pentru copii din Biblioteca Evangheliei, accesați pagina principală Biblioteca Evangheliei de pe calculatorul sau telefonul dumneavoastră inteligent. Apăsați pe Public. Apoi, apăsați pe Copii. Aceasta vă va duce la conținut, care este împărțit în categorii. Mai multe categorii sunt disponibile în limba engleză.

Gospel Library Children’s Collection