Family_Values_Award

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a onorat-o pe dna Liliana Rotaru cu “Premiul pentru Valorile Familiei” Ea este primul beneficiar al acestui prestigios premiu în Republica Moldova.

Premiul pentru Valorile Familiei” este acordat celor care au contribuit în mod deosebit la sprijinirea și promovarea importanței unității familiale în societate'.

Liliana Rotaru este președintele CCF Moldova.În anul 2004, ea a jucat un rol important în crearea CCF Moldova (Copil, Comunitate, Familie), care a schimbat viața a peste 3.000 de copii. Liliana Rotaru a condus CFF Moldova pentru a utiliza numeroase posibilități de consolidare a familiilor și copiilor.

A creat o echipă de specialiști importanți care au ajutat la dezinstituționalizarea a peste 1.100 de tineri. Echipa sa este formată din experți în psiho-pedagogie, asistență socială, psihologie, drept, finanțe și medicină. Aceștia sunt responsabili de închiderea a 9 instituții majore (inclusiv orfelinate) din Republica Moldova și lucrează în prezent la închiderea a altor 4. CCF Moldova are responsabilitatea de a ajuta copiii să se reunească cu membrii apropiați ai acestora: frații și surorile mai mari, părinții, bunicii, mătușile și unchii, iar în unele cazuri, familii noi. CCF Moldova are un program puternic de evaluare a familiilor și copiilor aflați în situații de risc, oferind asistență, resurse și posibilități de educație pentru a evita separarea de familie.

Liliana Rotaru este o femeie care a realizat multe, cu viziune și demnitate. Este profesor, Doctor în Filosofie și a activat în cadrul organizației Corpul Păcii. Este căsătorită și are doi fii.  Are o pasiune profundă pentru valorile sfinte ale familiei. Calitățile ei de lider au atras un răspuns pozitiv din partea Guvernului, a sectorului privat și a multor voluntari. Liliana este femeia care a schimbat situația în pofida tuturor lucrurilor.

Este un campion pentru copii și familii, deținătoarea a celui mai valoros “Premiu pentru Valorile Familiei” oferit de către Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă din Republica Moldova.