Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă donează 50 000 de măști

Church of Jesus Christ Donation

Pentru a contribui la atenuarea răspândirii și impactului COVID-19, Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă (“Biserica”) a donat 50.000 de măști medicale. Această donație a fost făcută diferitor organizații de pe tot teritoriul Republicii Moldova. În total 11 astfel de organizații au solicitat și au primit măști. Specific este vorba de următoarele organizații/asociații: Asociația Obștească „HOMECARE”, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, AO Centrul de Reabilitare Medico-Socială pentru Persoane cu Vedere Slabă', Hospice of Hope, Centrul de Reabilitare a Victimelor Torturii„ Memoria ” (RCTV Memoria), Asociația Împotriva Violenței „Casa Mărioarei', Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, AO Societatea Invalizilor din Republica Moldova, Rebeca Nord, Ajutorul Creștin din Moldova și Asociația Obștească 'Steaua Călăuză'.

Church of Jesus Christ Donation

Măștile au fost folosite pentru a ajuta la protejarea lucrătorilor medicali, a voluntarilor, a pacienților, a studenților, a persoanelor în etate, a victimelor abuzurilor, a persoanelor cu dizabilități, a bolnavilor, a asistenților sociali și a celor pe care îi deservesc.

Church of Jesus Christ Donation

Acesta este al zecelea proiect legat de COVID-19 pe care Biserica l-a susținut anul acesta în Moldova. Pe măsură ce numărul de cazuri COVID-19 continuă să crească, Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă va continua să sprijine proiectele umanitare pentru a contribui la reducerea consecințelor de pe urma pandemiei.