Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a organizat un curs de instruire în identificarea și tratamentul bolilor oculare.

Preventing Avoidable Blindness

A reda vederea orbilor a fost unul din cele mai mari miracole pe care le-a făcut Salvatorul, în timp ce a trăit pe pământ. Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, contribuie cu ceea ce poate pentru a preveni pierderea vederii locuitorilor din Republica Moldova (pentru cazurile când o asemenea prevenire este posibilă).

În primăvara anului 2019, Biserica în parteneriat cu A.O. “Low Vision Center” din Republica Moldova (sponsorizată de A.O. “Help Moldova” din Norvegia), au organizat o instruire intensivă pentru cei mai buni oftalmologi și endocrinologi din Chișinău, precum și pentru medici de familie din raionul Leova și Telenești.

Doctorul Andrew Davis, un oftalmolog licențiat din Salt Lake (SUA), a instruit 100 de doctori, inclusiv medici de familie. Instruirea a durat 5 zile și s-a axat pe identificarea și tratamentul bolilor la ochi/retină, care afectează mii de cetățeni ai Republicii Moldova.

Preventing Avoidable Blindness

Biserica a sponsorizat imprimarea a peste 10 000 de broșuri, examinări ale ochilor, pliante pentru a fi distribuite de către medicii instruiți în localitățile unde aceștia lucrează. Prin instruire și materialul imprimat, medicii din raioanele Leova și Telenești au avut posibilitatea să identifice lunar și să trimită aproximativ 28 de pacienți, cu cele mai severe complicații ale ochilor, pentru a fi verificați în Chișinău de către specialiștii din cadrul A.O. “Low Vision Center”.

Preventing Avoidable Blindness

În a doua jumătate a anului 2019, reprezentanții Armatei Salvării a transportat 150 de pacienți din raioane în mun. Chișinău, la sediul A.O. “Low Vision Center”, pentru a primi îngrijirile necesare. Este vorba de persoane care nu dispuneau de surse financiare proprii pentru a-și achita deplasarea. Mulți din acești pacienți au avut complicații severe la vedere, care putea duce la o orbire totală dacă nu se trata.

Îi mulțumim Domnului pentru toți acei care au contribuit la acest proiect, prin care multe persoane au primit asistența necesară pentru ași păstra vederea.