Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a oferit o donație de materiale pentru protecție personală și igienă

Church or Jesus Christs humanitarian efforts in Moldova

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, în cooperare cu A.O. Ajutorul Creștin din Moldova, au oferit o donație de materiale pentru protecție personală și materiale de igienă pentru 105 tineri voluntari. Valoarea donației se ridică la 5 500 USD.

Church or Jesus Christs humanitarian efforts in Moldova

Voluntarii, la rândul lor, au oferit îngrijire la domiciliu pentru peste 300 de persoane în etate din nordul Moldovei.

În fiecare dintre cele șapte comunități selectate, congregațiile bisericești au mobilizat 15 tineri voluntari băieți și fete cu vârste cuprinse între 12 și 16 ani. Acești tineri au fost instruiți în grupuri mici pentru a oferi asistență socială la domiciliu persoanelor în vârstă.

Church or Jesus Christs humanitarian efforts in Moldova

Fiecare dintre cei 105 voluntari au primit măști de față lavabile, sticle de săpun, sticle cu dezinfectant și cutii de mănuși. De-a lungul lunilor iulie și august, materialele pentru protecție personală și de igienă au contribuit la protejarea tinerilor de infectarea și răspândirea COVID-19. Ei au fost capabili să ofere îngrijirea necesară persoanelor în etate de două ori pe săptămână.

Church or Jesus Christs humanitarian efforts in Moldova

Asistența socială oferită de voluntari a inclus asistență menajeră (prin casă), îngrijirea grădinilor, culegerea fructelor și legumelor, aducerea apei din fântâni, strângerea lemnului pentru foc, ajutor la pregătirea meselor și spălarea hainelor.

În plus, tinerii voluntari i-au ajutat pe vârstnici la cumpărături și livrarea produselor cumpărate la casele lor. Pachetele de ajutor cu produse alimentare și de igienă au fost, de asemenea, colectate de către cele 7 parohii și livrate de acești voluntari. Tinerii au contribuit în mod serios la calitatea serviciilor sociale oferite persoanelor în etate. În așa fel este eliminată excluziunea socială a vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile.

Conducerea A.O. Ajutorul Creștin din Moldova include reprezentanți ai bisericilor ortodoxe, baptiste și luterane din Republica Moldova.