Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă  a oferit o donație  Centrului “Low Vision”

PPE for the Low Vision Center

Centrul de Reabilitare Medico-Socială pentru Persoane cu Vedere Slabă “Low Vision” este o organizație neguvernamentală cu misiunea de a preveni orbirea, atunci când acest lucru este posibil. Acest Centru este singurul furnizor de servicii medicale și de reabilitare socială fără costuri pentru pacienții cu deficiențe de vedere din Moldova.

În timpul stării de urgență din Republica Moldova provocată de COVID19, majoritatea instituțiilor medicale care nu erau antrenate în primul ajutor, au fost nevoite să rămână închise. La fel a fost și pentru Centrul “Low Vision”.

PPE for the Low Vision Center

Multe persoane cu complicații oculare grave, aveau riscul de orbire permanentă dacă se întârzia cu diagnosticul și tratamentul acestora. Pentru a contribui la reluarea rapidă și sigură a îngrijirii, Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă  a oferit o donație de peste 75 000 MDL în formă de materiale medicale și echipamente necesare pentru ca Centrul “Low Vision” să se poată redeschide în siguranță.

PPE for the Low Vision Center

Donarea echipamentelor de protecție personală va asigura ca tot ceea ce este posibil pentru a atenua îmbolnăvirea și răspândirea Corona virusului. Donația include peste 5000 de măști, 5000 de perechi de mănuși, câteva mii de articole vestimentare și sute de litri de produse de curățare și dezinfectante. Aceste articole vor fi utilizate de peste 2000 de pacienți și de către colaboratorii Centrului “Low Vision”.

PPE for the Low Vision Center

Deoarece Centrul “Low Vision” este un ONG, acesta depinde de donații pentru activitatea sa zilnică și tratamentele optice. Fără echipamente de protecție, Centrul “Low Vision” ar fi fost forțat să întârzie deschiderea sa sau să utilizeze fondurile limitate pentru a procura echipamente de protecție, în loc de îngrijire optică și dispozitive. Echipamentul de protecție  donat a permis Centrul “Low Vision”  să ofere în continuare servicii de oftalmologie și chirurgie laser pentru mii de moldoveni la nivel național în timpul pandemiei.