Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a donat echipament de protecție și materiale de igienă

Toma Ciorba Hospital

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă („Biserică”) a donat către Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” echipament de protecție și materiale de igienă, în valoare de 20 000 USD. Este vorba de materiale de protecție personală – 1200 salopete, 10 000 măști, 6 000 perechi de mănuși, 3000 de halate împreună cu 200 litri de dezinfectant, produse de curățat și săpun.

Toma Ciorba Hospital

Echipamentul și materialele indicate mai sus au fost achiziționate de la furnizori locali: Farmacia”Rom-Farm”, Centrul Comercial ”Gemenii” și „Chemix Grupp”. Spitalul Clinic „Toma Ciorbă” este unitatea medicală de bază din Republica Moldova, în lupta cu bolile infecțioase. Materialele de protecție personală și consumabilele oferite de către Biserică vin în ajutorul și protecția celor 186 cadre medicale din cadrul Spitatului.

În cadrul Spitalului Clinic „Toma Ciorbă” zilnic sunt tratați aproximativ 120 pacienți infectați cu virusul COVID-19. Acest Spital deja a tratat cu succes 1220 pacienți infectați anterior cu virusul COVID-19, de la începutul pandemiei în Republica Moldova (martie 2020).

Această donație reprezintă unul din cele 750 de proiecte din acest an, relevante combaterii virusului COVID-19 oferite de Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă în 137 de țări.